Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

cancerul de prostata

Cancerul de prostata este o boala care, din pacate, afecteaza tot mai multi barbati. Daca te ingrijoreaza sau pur si simplu vrei sa-ti micsorezi pe cat posibil riscul de a te intalni cu el, exista cateva lucruri pe care le poti face.

Bea mai multa cafea
Indiferent de tipul acesteia - decofeinizata, cu cafeina, lapte etc. - cafeaua este benefica, spun cercetatorii de la Harvard, conform Men's Health. Acestia au descoperit ca barbatii care beau 6 sau chiar mai multe cescute de cafea pe zi, indiferent de tipul acesteia, sunt cu 59% mai protejati de aceasta boala. Inca nu se stie cu exactitate care este substanta ce ofera protectia.

Viata sexuala activa
Un studiu realizat in 2004, publicat in Journal of the American Medical Association, in cadrul caruia au fost monitorizati aproape 30.000 de barbati, a aratat ca barbatii care au orgasm de 21 de ori sau chiar mai mult pe luna sunt cu 30% mai protejati de cancerul de prostata, cel putin comparativ cu cei care nu aveau decat de 7 ori orgasm pe luna. Daca nu ai chef sa mergi la sala, povesteste-i prietenei sau sotiei despre cum puteti preveni impreuna boala intr-un mod distractiv.

Mananca rosii
Pentru a 1.324-a oara, consuma mai multe rosii sau preparate care le contin, pentru ca isi aduc din plin aportul in prevenirea bolii. Prima oara a fost observata aceasta legatura in anii '90, de catre cercetatorii de la Harvard, ulterior teoria fiind confirmata de nenumarate studii. Licopenul din rosii, un pigment "vinovat" pentru culoarea acestora, devine mai puternic prin procesul de gatire. Incearca sa consumi macar doua mancaruri care sa contina rosii pe saptamana.

Misca-te
Exercitiile fizice reduc riscul de forme fatale ale cancerului cu 41%. In plus, dintre cei deja diagnosticati cu aceasta boala, cei care fac exercitii fizice (tenisul, alergarea, inotul sau mersul cu bicicleta fiind cele mai indicate) timp de 5 ore pe saptamana prezinta un risc cu 56% mai mic de a muri de pe urma bolii.

Ulei de peste

In cadrul studiilor de laborator realizate pe animale s-a aratat ca acizii grasi omega 3 DHA si EPA continuti de uleiul de peste au capacitatea de a inhiba dezvoltarea tumorilor. In plus, cercetatorii de la Harvard au descoperit ca barbatii care mananca peste de 3 ori pe saptamana isi reduc riscul de a fi diagnosticati cu cancer agresiv de prostata cu un sfert.

Refuza dulciurile, mai ales pe cele cumparate

Barbatii care au un nivel mare de grasimi trans in sange prezinta si o dubla predispozitie la aceasta boala, comparativ cu cei cu o concentratie de grasimi trans aflata la polul opus.
Acesti acizi grasi trans maresc riscul de inflamatii si rezistenta la insulina, ambii fiind factori de risc importanti in cancerul de prostata. Asa ca evita dulciurile, mai ales pe cele din comert, multe dintre ele continand grasimi hidrogenate.

Evita suplimentele de seleniu
Seleneiul, un supliment care se gaseste in mod natural in nuci, carne rosie, peste si cereale, a devenit popular spre sfarsitul anilor '90, cand se credea ca ar putea ajuta la prevenirea acestui tip de cancer.
Insa un studiu recent realizat pe mai bine de 35.000 de subiecti, publicat in Journal of the American Medical Association, a aratat ca 200 de micrograme de seleniu pe zi nu fac nimic pentru a preveni aceasta boala (sau oricare alt tip de cancer).
Mai mult, suplimentele de seleniu chiar au marit riscul de diabet in unele cazuri. Concluzia: nu consuma un astfel de supliment decat daca medicul iti recomanda.

Boli cu transmitere sexuala
Si unele boli cu transmitere sexuala pot mari riscul de cancer de prostata. Un studiu realizat la Harvard a aratat ca cel putin in cazul unora, riscul este de doua ori mai mare de a face cancer de prostata. Infectiile pot duce la inflamarea prostatei, ceea ce se afla in stransa legatura cu riscul de cancer.

Nu fugi de legume, cu atat mai putin de brocoli
A consuma regulat brocoli s-a demonstrat ca scade riscul de cancer de prostata si de boli de inima. Un studiu realizat in 2008 in Marea Britanie a aratat ca beneficiile incep sa se vada chiar de la patru portii de legume pe saptamana. Mai ales brocoli contine niste compusi care activeaza genele ce anuleaza procesele ce duc la inflamatii si cancer. (DorohoiNews.ro)
 

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

cancerul de prostata
DorohoiNews.ro, 11-02-2011

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Călătorie cu vaporul de croazieră.
La un moment dat vine o furtună iar vaporul se scufundă.
Au supraviețuit doar un iluzionist și unpapagal.
După câteva zile, plutind fiecare pe câte o scândură, papagalul zice:
- OK! Mă dau bătut. Unde e vaporul???



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Sincere condoleanțe din partea colegilor biroului economic al S.C. Conted S.A!

Sincere condoleanțe din partea colegilor biroului economic al S.C. Conted S.A!
Biroului economic al S.C. Conted S.A. este alături de colega lor Bulmagă Daniela în aceste momente ...

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și mecanic auto

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și mecanic auto
Societate Comercială din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și mecanic ...

SC angajează o persoană pentru vulcanizare

SC angajează o persoană pentru vulcanizare
Societate Comercială angajează o persoană pentru vulcanizare. Experiența în domeniu constituie ...

Vând garsonieră la bazar, fața la soare

Vând garsonieră la bazar, fața la soare
Vand garsoniera pe strada Zadurovici, nr. 2, etaj III, ap.40, cu fata spre bazar, Garsoniera nua are ...

Caut de lucru...

Caut de lucru...
Numărul meu de tel. 0748944498. Caut de lucru: pot face cumpărături, pot duce copilul la școală ...

Ofer spre închiriere garsonieră în zona centrală

Ofer spre închiriere garsonieră în zona centrală
Ofer spre închiriere garsonieră în zona centrală a orașului Dorohoi, pe perioadă îndelungată. ...

SC angajează persoană cu experiență în achiziții și relații de parteneriat cu producători și furnizori

SC angajează persoană cu experiență în achiziții și relații de parteneriat cu producători și furnizori
Societate Comercială din Dorohoi angajează persoană cu experiență în achiziții și relații ...

Vând teren intravilan, zona Viilor

Vând teren intravilan, zona Viilor
Vând teren intravilan,1900 mp, situat pe str. Viilor. Zona dispune de toate utilitățile (electicitate, ...

Ofer spre închiriere o cameră

Ofer spre închiriere o cameră
Primesc o persoană în gazdă. Relații la telefon: 0756390674

Conducerea societății și întregul colectiv al SC CONTED SA Dorohoi transmit condoleanțe familiei îndoliate

Conducerea societății și întregul colectiv al SC CONTED SA Dorohoi transmit condoleanțe familiei îndoliate
Cu inimile îndurerate, Consiliul de Administrație, conducerea societății și întregul ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro