Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Ministru MAI la Dorohoi_23

În data de 23 aprilie 2021, la ora 10:30, a avut loc inaugurarea sediului Poliției Dorohoi de pe strada Locotenent Olinescu, nr. 1. Acest eveniment a fost inaugurat de către Ministrul Afacerilor Interne, Nicolae Lucian Bode, împreună cu chestorul general de poliție, Bogdan Despescu. 

Sediul Poliției municipiul Dorohoi a fost înființat în anul 1919. Acesta a funcționat din anul 1957, unde a activat poliția orășenească până în anul 2017. Din cauza uzurii și degradării, a fost necesară restaurarea sediului, astfel au fost solicitate fonduri Ministerului Afacerilor Interne pentru modernizarea clădirii. Investiția lucrării a fost aprobată în anul 2017, finalizarea lucrărilor având o valoarea totală de aproximativ 4.000.000 de lei. Lucrarea a fost finalizată în decembrie 2020, urmând mai apoi inaugurarea acesteia. 

Acest eveniment a fost inaugurat de către Ministrul Afacerilor Interne, Nicolae Lucian Bode, împreună cu chestorul general de poliție, Bogdan Despescu, vizita acestora vizând municipiul Dorohoi, orașul Săveni și județul Botoșani. Ministrul și-a exprimat satisfacția fată de acest eveniment, dar și unele planuri de viitor.

„Investiția în sediul Poliției Municipiului Dorohoi, așa cum a fost prezentată ea aici, a fost demarată în 2017, valoarea ei fiind de aproximativ 800 de mii de euro. Lucrările de modernizare ale sediului și a împrejurimii imobilului arată așa cum trebuie să arate un sediu de poliție în România anului 2021. Faptul că astăzi inaugurăm în județul Botoșani două sedii de poliție, la Dorohoi și la Săveni, după 4 ani, reprezintă pentru mine un semn încurajator, dar nu și suficient. Vă solicit tuturor mai multă implicare în planificarea și derularea unor astfel de investiții. Vreau să vă rog să vă implicați pe mai departe și în rezolvarea celorlalte probleme cu care știu că se confruntă celelalte secții din județul Botoșani și sunt convins că putem să ne atingem aceste obiective, cu toții, într-un parteneriat.”, a declarat Ministrul Afacerilor Interne, Nicolae Lucian Bode. 

Ministrul Afacerilor Interne, Nicolae Lucian Bode, prezintă situația fondurilor alocate pentru programul anual de investiții 

„Vreau să adaug faptul că îmbunătățirea condițiilor de muncă pentru angajații din structurile Ministerului Afacerilor de Interne reprezintă o prioritate pentru mandatul meu, și poate că ați auzit această afirmație de mai multe ori, însă eu o prezint în fața dumneavoastră cu argumente. Așa cum ați văzut, am ținut cont de aceste vulnerabilități ale sistemului de ordine publică, și anume faptul că avem peste o mie de posturi de poliție cu toaleta în fundul curții. Fondurile alocate pentru programul anual de investiții le-am majorat cu 75% în acest an, mai exact de la 84 de milioane la 150 de milioane de euro. Știm că banii nu ajung niciodată, însă, folosind un mix de finanțare, referindu-mă la ce alocăm noi prin bugetul de stat, la fondurile europene, toate la dispoziția României, dublate de creșterea capabilității administrative de a implemeta astfel de proiecte, vor duce la rezolvarea, fie și parțială, a acestei probleme cu care se confruntă Poliția Română.”, a declarat Ministrul Afacerilor Interne, Nicolae Lucian Bode. 

La acest eveniment important au mai luat parte primarul Municipiului Dorohoi, ing. Dorin Alexandrescu și Dan Nechifor, prefectul județului Botoșani.

„Dacă aș avea cadru legal, ajut fără rezerve, deoarece am o relație foarte bună cu cei care lucrează în Dorohoi, dar și în acest minister. Este o clădire deosebită și merită într-adevăr o sistematizare pe măsura realizărilor de până acum.”, a declarat primarul Municipiului Dorohoi, ing. Dorin Alexandrescu. 

Ministrul Afacerilor Interne, Nicolae Lucian Bode, își exprimă dorința de a schimba legislația până la sfârșitul acestei sesiuni parlamentare, pentru a permite autorităților locale să investească în proiecte, în parteneriate cu structurile ministerului.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Ministru MAI la Dorohoi_23Ministru MAI la Dorohoi_01Ministru MAI la Dorohoi_02Ministru MAI la Dorohoi_03Ministru MAI la Dorohoi_04Ministru MAI la Dorohoi_05Ministru MAI la Dorohoi_06Ministru MAI la Dorohoi_07Ministru MAI la Dorohoi_08Ministru MAI la Dorohoi_09Ministru MAI la Dorohoi_10Ministru MAI la Dorohoi_11Ministru MAI la Dorohoi_12Ministru MAI la Dorohoi_13Ministru MAI la Dorohoi_14Ministru MAI la Dorohoi_15Ministru MAI la Dorohoi_16Ministru MAI la Dorohoi_17Ministru MAI la Dorohoi_19Ministru MAI la Dorohoi_19Ministru MAI la Dorohoi_20Ministru MAI la Dorohoi_21Ministru MAI la Dorohoi_22Ministru MAI la Dorohoi_24Ministru MAI la Dorohoi_25Ministru MAI la Dorohoi_26
DorohoiNews.ro, 23-04-2021

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

13.05.2021 la 17:13

De ce nu a venit pe autostrada preafericitul ?

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Judecatorul întreabă martorul la proces:
- La ce distanță v-ați aflat de locul accidentului?
- La 6 metri și 75 de centimetri.
- Si cum de știți așa de exact?
- Când am văzut accidentul, mi-am dat seama pe loc că voi fi intrebat la proces de vreun tâmpit și am măsurat...



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

Vânzare / Închiriere Terenuri și Clădiri – Oportunitate Investiție

Vânzare / Închiriere Terenuri și Clădiri – Oportunitate Investiție
Vând și închiriez terenuri pentru casă și terenuri agricole, potrivite pentru construcții ...

SC angajează persoană pentru secretariat

SC angajează persoană pentru secretariat
Societate Comercială angajează persoană pentru secretariat. Număr contact: 0751201821

Ignat Elena - 75 de ani de viață sărbătoriți la 11 ani de Centrul Medical Natural Global Dorohoi

Ignat Elena - 75 de ani de viață sărbătoriți la 11 ani de Centrul Medical Natural Global Dorohoi
În această săptămână am celebrat un nume de referință pentru comunitatea din Dorohoi ...

Închiriez apartament cu două camere

Închiriez apartament cu două camere
Ofer spre chirie APARTAMENT 2 camere utilat și mobilat în zona OLINECU ( scoala 5). TELEFON 0756595369

Vând vilă cu teren intravilan

Vând vilă cu teren intravilan
Casa este compusă din: DEMISOL alcătuit din: garaj, cameră tehnică cu centrală, beci, cameră (de ...

Vând casă cu anexe

Vând casă cu anexe
Vând casă bună locuibilă cu anexe (grajd de animale fanar beci etc) și teren lângă casa ...

SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu

SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu
SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu pentru obiectivul UNITATE ...

Vând teren intravilan pentru casă

Vând teren intravilan pentru casă
Vând teren intravilan, intabulat, ca și suprafață - 15.000 mp Terenul dispune de următoarele ...

Vând apartament cu 3 camere

Vând apartament cu 3 camere
Vând apartament 3 camere, 64 m2, decomandat, construit din cărămidă, parter(fără infiltrație ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro