Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Primaria-Dorohoi - lucrari reabilitare

Lucrările de extindere și modernizare a rețelelor de apă și canalizare în municipiul Dorohoi, prinse în marele proiect județean „Master Plan de reabilitare și extindere rețele de apă și canalizare”, au dat peste cap finanțările din municipiul Dorohoi.

„Într-adevăr ar trebui să cerem explicații la nivelul Consiliului Local societății SC Nova ApaServ din cauza faptului că în nume personal și în numele primarului municipiului Dorohoi am dus un adevărat război cu această instituție și cel mai vitregit dintre toate este municipiul Dorohoi. Se va pierde o investiție între 20-30 milioane de euro, iar noi eram în imposibilitatea de a aplica un proiect pe POR.”, a declarat pentru Dorohoi News, Dorin Alexandrescu, primarul municipiului Dorohoi.

Acesta a subliniat și faptul că banii sunt europeni, iar SC Nova ApaServ va încheia exercițiul financiar în proporție de 30% și cel mai mare perdant din această ecuație este municipiul Dorohoi. Acum, lucrările pe municipiul Dorohoi se vor face din fondurile alocate pe următoarele fonduri structurale. „Acest lucru este doar așa ca să se evite un cuvânt – că s-a pierdut – se vor ajusta în minus fondurile care ar fi trebuit să vină pentru anii viitori pentru programul de dezvoltare 2000-2020. Ele vor fi ajustate cu suma pe care n-o decontează Consiliul Județean prin SC Nova Apaserv.”, a declarat pentru Dorohoi News, Dorin Alexandrescu, primarul municipiului Dorohoi.

Potrivit acestui lucru, proiectul municipiului Dorohoi care a fost făcut sau strategia de dezvoltare a Dorohoiului este afectată de nerealizările din acest domeniu investițional.

„Lucrările de pe Calea Plevnei, Locotenent Andrei, Dumbrava Roșie ș.a., le-am contabilizat, sunt în valoare de 20 de miliarde, este efortul municipiului Dorohoi și al Consiliului Local care au solicitat bani de la Guvernul României și au fost alocați. Acum suntem într-o procedură de a-i solicita tot Guvernului României să-i treacă de pe cheltuielile noastre de investiție pe POS-ul de mediu în așa fel încât să le îmbunătățim noi procentul. Deci cei 20 de miliarde s-ar putea să-i primim înapoi și să-i folosim pentru alte investiții, pentru că am avut noi această inițiativă. Și rog Consiliul Local să facă demersurile în ceea ce privește aceste investiții. Este mai complicat să obținem o reducere a prețurilor, dar e bine de știut că noi cerem în numele locuitorilor municipiului Dorohoi aceste lucruri care sunt în sarcina SC Nova ApaServ.”, a declarat pentru Dorohoi News, Dorin Alexandrescu, primarul municipiului Dorohoi. (Andrei B.)

Autor: DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Primaria-Dorohoi - lucrari reabilitare
DorohoiNews.ro, 10-08-2015

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

15.08.2015 la 13:34

am mai avut noi un master-plan la autostrazi! si ! investitiile cu bani europeni nu sint agreate pentru ca nu exista ,,parandaratul". daca parandarat ne e, nimic nu e! absurdul si grotescul este faptul ca nova apaserv este o firma franceza care ne administreaza apa romaneasca din fluviile statului romanesc dar le-o platim lor! ei cu bani noi cu durerile noastre! asteptati masterplanul! dar daca ar fi bani de la buget sa vedeti cum totul se rezolva! simplu!

11.08.2015 la 12:47

11.08.2015 ora 12.45, APA nu curge. Olinescu. Multumim Nova Apa Serv,

10.08.2015 la 22:51

10.08.2015 ora 22.00, APA nu curge. Multumim Nova Apa Serv.

10.08.2015 la 16:36

Bine ca au o droaie de directori si tot scumpesc apa. Platim si apa de ploaie si alte idiotenii. Managementrul performant nu este clauza in fisa directorilor de la Nova Apa Serv????

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Interviu de angajare în viitor:
- Am două facultați, zice candidatul.
- Da, nu-i rău deloc, dar Bacalaureatul l-ați luat?



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă rugăm ...

Fundație umanitară angajează îngrijitor clădiri

Fundație umanitară angajează îngrijitor clădiri
Fundația Matthew's House cu sediul în Dersca angajează un îngrijitor clădiri cu cunoștințe ...

Vând apartament și garaj

Vând apartament și garaj
Vând apartament și garaj în Dorohoi, cu actele la zi. Rel. la tel. 0740563818

Societate comercială din Dorohoi angajează Gestionar

Societate comercială din Dorohoi angajează Gestionar
Societate comercială din Dorohoi angajează Gestionar. CV-urile se pot transmite la [email protected] ...

Firmă de distribuție angajează șofer categoria C

Firmă de distribuție angajează șofer categoria C
Firmă de distribuție angajează șofer categoria C. CV-urile se pot transmite la [email protected] Relații ...

SC din Dorohoi angajează Șef de Magazin

SC din Dorohoi angajează Șef de Magazin
Compania noastră își extinde echipa și este în căutarea unui Șef de Magazin dedicat, ...

Ofer spre închiriere apartament cu 3 camere

Ofer spre închiriere apartament cu 3 camere
Ofer spre închiriere apartament cu 3 camere decomandate, la etajul 1, aproape de centru, deasupra ...

Cu profundă durere în suflet, familia anunță trecerea la cele veșnice a Cameliei Murariu

Cu profundă durere în suflet, familia anunță trecerea la cele veșnice a Cameliei Murariu
Cu profundă durere în suflet, familia anunță trecerea la cele veșnice a celei care a fost o ...

Elevii clasei a VI-a B de la Gimnaziul Kogălniceanu sunt alături de prof. Ghebac Ovidiu

Elevii clasei a VI-a B de la Gimnaziul Kogălniceanu sunt alături de prof. Ghebac Ovidiu
Elevii clasei a VI-a B de la Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi împreună ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro