Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]ohoinews.ro

Ordin de incepere lucrari muzeu (1)

Lucrările de restaurare la cea mai frumoasă clădire de patrimoniu din Botoșani, sediul Muzeului Județean Botoșani, au demarat la 1 martie.

Reprezentanții Companiei Naționale de Investiții (CNI) au fost predat  constructorului amplasamentul și au emis ordinul de începere a lucrărilor, faza a II-a, adică execuția lucrărilor de modernizare și reabilitare, iar constructorul a început organizarea de șantier.

„Reabilitarea clădirii muzeului este un proiect important în domeniul cultural al județului Botoșani și ne bucurăm că încep efectiv lucrările. Prin transpunerea în practică a acestui proiect, botoșănenii vor avea parte de un muzeu modern, cu facilități de ultimă oră, așa cum există în toate marile orașe ale Europei”, a declarat Doina Federovici, președintele Consiliului Județean Botoșani.

Proiectul de reabilitare presupune lucrări de amploare care se vor întinde pe o perioadă de 36 de luni. Vor trebui consolidate fundația și pereții de piatră de la demisol prin injectarea în masa zidăriei de mortar fluid, vor fi consolidați șpaleții cu bolți de la demisol, se vor efectua placări cu plase sudate pe traseul fisurilor/crăpăturilor cu tencuială armată și realizarea unor cămășuieli armate cu bare independente cu grosime de 15 centimetri, pe fața interioară a bolților de la demisol. Se va interveni și se vor reface tencuiala, finisajele, dar și elementele decorative. Printre lucrările prinse în proiect se regăsește și înălțarea mansardei Muzeului și amenajarea aici a spațiilor administrative. Astfel se va extinde spațiul expozițional de la 17 săli la 23 de săli de expunere. În plus se vor crea noi spații pentru ateliere creative și săli multimedia.

Valoarea totală a proiectului se ridică la 36 de milioane de lei, din care partea de cofinanțare pe care o asigura Consiliul Județean este de aproximativ 577 de mii de lei.

Clădirea în care funcționează acum Muzeul Județean de Istorie Botoșani a fost ani de-a rândul Palatul Administrativ al Județului. Ea a fost construită la începutul secolului XX după proiectul arhitectului Petre Antonescu, cel care a mai făcut Primăria Bucureștiului, Arcul de Triumf, Cazinourile din Sinaia și Constanța, precum și multe locuințe particulare aflate acum în patrimoniul național. Actul de naștere a fost semnat în trei exemplare, la 31 octombrie 1904. Un exemplar a fost trimis la Arhivele statului din București, un exemplar a rămas la Prefectură, iar unul a fost introdus într-un tub metalic, alături de monede din acea vreme, iar tubul a fost îngropat în temelia clădirii. Piatra de temelie a fost pusă pe 4 octombrie 1904, dar lucrările au început abia în martie 1905. La 28 noiembrie 1906, construcția a fost finalizată, iar conducerea județului de atunci a dedicat această clădire jubileului celor 40 de ani de domnie a regelui Carol I. De-a lungul anilor, clădirea a găzduit Prefectura, Consiliul Județean, biroul medicului șef al județului, biroul medicului șef veterinar, cel al inspectorului șef de poliție, instituția de coordonare a învățământului și a cultelor, iar din 1977 adăpostește Muzeul Județean de Istorie.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Diet Club BT





GALERIE FOTO

Ordin de incepere lucrari muzeu (1)Ordin de incepere lucrari muzeu (2)Ordin de incepere lucrari muzeu (3)Ordin de incepere lucrari muzeu (4)Ordin de incepere lucrari muzeu (5)Ordin de incepere lucrari muzeu (6)Ordin de incepere lucrari muzeu (7)Ordin de incepere lucrari muzeu (8)Ordin de incepere lucrari muzeu (9)Ordin de incepere lucrari muzeu (10)
DorohoiNews.ro, 03-03-2023

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



PUBLICITATE

Salon

Diet Club BT

Ecomed Dorohoi

PUBLICITATE

Info Turism Dorohoi

PUBLICITATE

CMC

PUBLICITATE

PRO Casa DOROHOI

PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

PUBLICITATE

Dealu Morii



PARTENERI

Dorohoi News

PUBLICITATE

Depozitul UNU

CAMPANIE

Donare sange

PUBLICITATE

Decco Dorohoi

ZiareBotosani.ro

PARTENERI

Artificii Dorohoi

EVENIMENTE


Cine Globe



Uvertura

ZiareBotosani.ro

PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

FACEBOOK


PARTENERI

ZiareBotosani.ro

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ANUNTURI



DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

SC angajează muncitori necalificați la secția de ambalare a turbei din Dorohoi

SC angajează muncitori necalificați la secția de ambalare a turbei din Dorohoi
SC Florisol Product SRL angajează muncitori necalificați la secția de ambalare a turbei din Dorohoi, ...

SC CRISTINA FASHION GROUP SRL solicită autorizație de mediu

SC CRISTINA FASHION GROUP SRL solicită autorizație de mediu
SC CRISTINA FASHION GROUP SRL solicita autorizatie de mediu pentru obiectivul fabrica de confectii situat ...

SC angajează muncitori pentru fabrică de produse lactate

SC angajează muncitori pentru fabrică de produse lactate
SC RAM SRL angajează muncitori pentru fabrică de produse lactate IBĂNEȘTI. Relații la telefon 0745977381 ...

Asociație Sportivă angajează antrenor de tenis

Asociație Sportivă angajează antrenor de tenis
Asociația Sportivă Tenis Club 2008 din Dorohoi angajează antrenor tenis pentru baza sportiva situată ...

SC angajează laborantă și operatori fabrică de rafinare ulei

SC angajează laborantă și operatori fabrică de rafinare ulei
SC din Dorohoi angajeaza laboranta și operatori fabrica de rafinare ulei .CV se vor trimite pe adresa ...

M FAST FOOD Dorohoi. Vezi meniul și ofertele!

M FAST FOOD Dorohoi. Vezi meniul și ofertele!
Iubitorii de gustări tip fast-food, produse marca „M Food”, pot profita din nou de produsele ...

SC cu Punct de lucru în Dorohoi angajează urgent

SC cu Punct de lucru în Dorohoi angajează urgent
Societate comercială cu punct de lucru în Dorohoi angajează URGENT: - RESPONSABIL AMENAJĂRI ...

Angajăm reprezentant vânzări Orange

Angajăm reprezentant vânzări Orange
Angajăm reprezentant vânzări Orange. CV-urile se trimit la adresa de e-mail: [email protected] ...

Commando Dorohoi angajează personal

Commando Dorohoi angajează personal
COMMANDO DOROHOI, angajează personal calificat sau necalificat în funcția de barman, ospătar, ...

Vând casă cu anexe în Broscăuți

Vând casă cu anexe în Broscăuți
Vănd casă în Broscăuți cu beci, fântână, baie și anexe. Situată la stradă lângă ...

PARTENERI

VREI FOC DE ARTIFICII LA NUNTA TA? NOI ITI DAM SOLUTIA! - NU EZITA SA NE CONTACTEZI.



DorohoiNews.ro