Primăria Ibănești anunță finalizarea proiectului: „Reabilitare moderată a clădirilor publice...”

7 aug. 2025, Administratie
Primăria Ibănești anunță finalizarea proiectului: „Reabilitare moderată a clădirilor publice...”

COMUNA IBĂNEȘTI, judetul Botosani, in calitate de beneficiar, anunță finalizarea proiectului accesat în cadrul Planului Național De Redresare și Reziliență Componenta 10 - Fondul Local, I.3 – Reabilitare   moderată a clădirilor publice pentru a îmbunătăți serviciile publice prestate la nivelul unităților administrativ-teritoriale, Titlu apel: PNRR/2022/C10/I3, Runda 1.

Obiectivul contractului de finanțare: Reabilitarea sediului Primăriei comunei Ibănești, județul Botoșani – C10-I3-533

Obiectivele proiectului: Prin proiect s-au realizat lucrări de modernizare și de eficientizare din punct de vedere energetic a clădirii Primăriei comunei Ibănești, contribuind astfel la îmbunătățirea furnizării de servicii publice la nivel local. Prin lucrările de reabilitare termică a elementelor de anvelopă a clădirii, a sistemelor de încălzire și furnizare a apei calde de consum cât și prin celelalte lucrări de modernizare se realizează o reducere substanțială a consumurilor specifice energetice. Clădirea primăriei a fost echipată și cu un sistem de producere a energiei electrice pentru consum propriu din surse regenerabile, cât și cu instalații de climatizare pentru asigurarea calității aerului la interior.

Data de începere a proiectului: 23.01.2023 

Data de finalizare a proiectului: 11.06.2025

Valoarea totală a proiectului, inclusiv finanțarea: 1.779,371,51 de lei din care valoarea finanțării nerambursabile a proiectului 1.053.094,91 de lei, iar valoarea cofinantarii este de 722.776,55 de lei. 
Date de contact: Comuna Ibanesti, judetul Botosani, [email protected], tel: 0231619755

„Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României”

„PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană – UrmătoareaGenerațieUE”

Vezi comunicatul integral, Click AICI!

Sursa: DorohoiNews.ro