ONG-urile „ARIPA 18” și „Puterea Oricărui Taximetrist” dau în judecată Primăria Dorohoi pentru o hotărâre considerată abuzivă

22 ian. 2026, Administratie
ONG-urile „ARIPA 18” și „Puterea Oricărui Taximetrist” dau în judecată Primăria Dorohoi pentru o hotărâre considerată abuzivă

ONG-urile „ARIPA 18” și ,,Asociația Profesională Puterea Oricărui Taximetrist" la nivel național cu filiale și sucursale au inițiat o acțiune în instanță împotriva Unității Administrativ-Teritoriale Dorohoi, Primăria Dorohoi, Consiliul Local Dorohoi și primarul UAT-ului.

Demersul juridic are ca obiect contestarea Hotărârii Consiliului Local Dorohoi nr. 135 din anul 2024, act administrativ considerat abuziv și emis cu încălcarea drepturilor și intereselor legitime ale taximetriștilor din municipiul Dorohoi.

Prin această hotărâre, Autoritatea Locală a adoptat măsuri care afectează în mod direct activitatea taximetriștilor, fără a ține cont de sugestiile taximetriștilor și fără respectarea principiilor de legalitate, transparență și echitate prevăzute de legislația în vigoare.

Acțiunea este înregistrată pe rolul instanței de la Tribunalul Botoșani cu dosarul nr.70/40/2026, urmând ca instanța de judecată a Tribunalului Botoșani să se pronunțe asupra legalității și temeiniciei actului administrativ contestat.

ONG-urile „ARIPA 18” și ,,Asociația Profesională Puterea Oricărui Taximetrist" subliniază că acest demers are ca scop apărarea drepturilor taximetriștilor, respectarea legii și prevenirea unor practici administrative care pot crea precedente periculoase pentru mediul economic local.

Totodată, cele două ONG-uri își exprimă disponibilitatea pentru dialog instituțional și soluționarea problemelor pe cale legală și transparentă, în interesul comunității și al respectării statului de drept.

Sursa: DorohoiNews.ro