În contextul organizării activităților din cadrul „Săptămânii Protecției Civile” în România în perioada 26.02-04.03.2026, Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență din cadrul Primăriei Municipiului Dorohoi, vă informează că în data de 04.03.2026 în intervalul orar: 10,00-11,00, se va desfășura un exercițiu de alarmare publică denumit generic „MIERCUREA ALARMELOR”.
Astfel, pentru verificarea funcționării sirenelor, respectiv a echipamentele de avertizare-alarmare, acestea vor fi puse în funcțiune de către personalul stabilit la nivelul autorității publice locale.
Facem precizarea că exercițiul are drept scop antrenarea personalului cu atribuții specifice din cadrul UAT Dorohoi, în vederea acționării acestor echipamente de alarmare în situații reale sau exerciții.
Rugăm populația să nu se alarmeze, această activitate reprezentând UN EXERCIȚIU!



















