Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

sedinta CJSU (2)

Membrii Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă s-au întrunit în această după-amiază în şedinţă extraordinară, convocată din cauza avertizărilor hidro-meteorologice transmise de Institutul de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor, referitoare la posibilitatea depăşirii COTELOR DE APĂRARE pe Siret, Jijia şi Prut.

Astfel, se instituie avertizare de tip COD GALBEN în intervalul 27 iulie ora 13:00 – 30 iulie ora 24:00 pe râurile din bazinele hidrografice Siret – sector aval intrarea ȋn ţară şi pe afluenţii mici aferenţi sectorului aval confluenţă Suceava, în judeţele Suceava, Bacău, Vrancea, Botoşani, Iaşi şi Galaţi, Jijia- judeţele Botoşani şi Iaşi, Prut - sector amonte Acumularea Stânca Costeşti.

De asemenea, se instituie avertizare de tip COD PORTOCALIU în intervalul 27 iulie 2018 ora 16:00 – 30 iulie 2018 ora 12:00 pe râurile din bazinele hidrografice Siret – afluenţii mici aferenţi sectorului aval confluenţă Suceava, în judeţele Suceava, Bacău, Vrancea, Botoşani, Iaşi şi Galaţi şi Jijia - bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior în judeţele Botoşani şi Iaşi. 

Tot pe COD PORTOCALIU sunt şi râurile din bazinele hidrografice Siret, sector amonte acumularea Bucecea şi Prut - sector amonte Acumularea Stânca Costeşti, în intervalul 28 iulie 2018 ora 16:00 – 30 iulie 2018 ora 12:00.

Fenomenele se pot produce cu probabilitate şi intensitate mai mare în intervalul 29 iulie 2018 ora 18:00 – 30 iulie 2018 ora 10:00 pe unele râuri din judeţul Botoşani.

În scopul gestionării corespunzătoare a situaţiilor de urgenţă care se pot produce în urma manifestării fenomenelor hidro periculoase, CJSU a dispus Comitetelor Locale pentru Situaţii de Urgenţă mai multe măsuri. Printre aceste, CLSU din localităţile traversate de râurile şi afluenţii acestora aflate sub avertizare trebuie să instituie serviciul de permanenţă la Primării pe timpul Codului Portocaliu şi să avertizeze populaţia să nu desfăşoare activităţi în zonele inundabile şi în luncile râurilor. De asemenea, operatorii economici care desfăşoară activităţi specifice în balastiere şi proprietarii de stâni din lunca râurilor trebuie să fie avertizaţi în privinţa codurilor instituite. Cursurile de apă avertizate trebuie să fie monitorizate permanent de către Serviciile Locale pentru Situaţii de Urgenţă, la fel şi podurile şi podeţele de pe acestea, în scopul evitării blocării lor cu plutitori, precum şi a zonelor în care este posibilă formarea torenţilor.

Tot responsabilii locali trebuie să se asigure că forţele şi mijloacele de intervenţie sunt pregătite să acţioneze şi că spaţiile de refugiu şi traseele de evacuare sunt conforme.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

sedinta CJSU (2)sedinta CJSU (3)sedinta CJSU (4)sedinta CJSU
DorohoiNews.ro, 27-07-2018

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet
Vând apartament cu 3 camere, etaj 1, zonă centrală, deasupra magazinului Profi Dorohoi! Se vinde ...

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp
Ofer spre închiriere spațiu în suprafață totală de 410 mp în Dorohoi, str. Vlad ...

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar
Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar. Relații la telefon: 0747677372

Angajăm lucrător fast-food

Angajăm lucrător fast-food
Rezervart Dorohoi angajează lucrător fast-food. Cerem și oferim seriozitate. Relații la telefon: ...

Societate comercială angajează. Vezi detalii!

Societate comercială angajează. Vezi detalii!
Societate comercială angajează băiat care știe să lucreze în aplicația E_transport (avize) ...

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă ...

Angajez doamnă pentru o bătrână

Angajez doamnă pentru o bătrână
Caut doamnă pentru îngrijirea unei batrane, regim intern în localitatea Zamostea detalii ...

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere
Închiriez in Dorohoi apartament cu 2 camere str. Aleea Primăverii, et. 2, rel. 0751763878.

Ofer garsonieră de închiriat

Ofer garsonieră de închiriat
Ofer spre închiriere garsonieră decomandata,mobilată,și utilată în Plevna Str.Aleea Criva ...

Vând teren Intravilan în Braesti

Vând teren Intravilan în Braesti
3700 metri patrati intravilan Braesti cu o deschidere de 32 metri liniari Curentul se afla in fata terenului ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro