Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

jandarmi (7)

Data de 01 iulie 1994 reprezintă un moment de referinţă pentru jandarmii botoşăneni, deoarece în urmă cu 25 de ani a fost înfiinţat Batalionul 69 Jandarmi Botoşani, prin transformarea Detaşamentului de Jandarmi Botoşani.

Este un moment marcant în evoluţia Jandarmeriei botoşănene, de care merită să ne aducem aminte. Doar privind în urmă putem aprecia saltul produs atât din punct de vedere cantitativ, cât şi calitativ, în evoluţia acestei arme.

Dacă, în anul 1990, Detaşamentul de Jandarmi Botoşani funcţiona ca subunitate a Brigăzii 16 Jandarmi Bacău şi avea o structură restrânsă, formată din comandant, locţiitorul acestuia, un subofiţer administrativ, unul tehnic, o grupă de comandă şi trei plutoane, fiecare cu câte trei grupe, odată cu înfiinţarea batalionului numărul de militari a crescut, iar misiunile s-au diversificat, ceea ce a necesitat şi o adaptare structurală. În contextul în care, după anul 1989, la nivelul întregii ţări s-a constatat o creştere a frământărilor şi manifestărilor sociale, s-a conştientizat tot mai mult necesitatea profesionalizării armei, fiind făcute demersuri consistente în acest sens. Un aspect important al acestui proces l-a reprezentat infuzia cantitativă semnificativă de militari angajaţi pe bază de contract, această categorie funcţionând ulterior ca o pepinieră pentru accesul în corpul subofiţerilor.

Odată cu intrarea in vigoare a noii Legi de organizare şi funcţionare a Jandarmeriei la 13.03.2005 şi cu aprobarea unui nou stat de organizare, Jandarmeria botoşăneană, sub noua denumire de Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Botoşani, şi-a redimensionat structurile şi activitatea, în funcţie de noile cerinţe şi sarcini atribuite de forurile în drept, fiind un garant al respectării drepturilor şi libertăţilor cetăţeneşti.

Modernizarea instituţiei a adus cu sine şi modificări în structura organizatorică a unităţii. Prin desfiinţarea obligativităţii stagiului militar au dispărut funcţiile de militari în termen din statul de organizare, dar şi cele de soldat şi gradat voluntar. Astfel, la sfârşitul anului 2006, toţi militarii angajaţi cu contract care îndeplineau condiţiile au fost trecuţi în rândul subofiţerilor. Acesta a fost un moment semnificativ în ceea ce priveşte creşterea standardelor calitative în selecţionarea şi formarea resurselor umane din structurile Jandarmeriei Române.

Astăzi, 1 iulie 2019, după 25 de ani de la înfiinţarea Batalionului 69 Jandarmi Botoşani, privim în urmă şi multiple emoţii ne animă. Privim cu mândrie şi respect la colegii care, încă de la înfiinţarea batalionului, şi-au adus o contribuţie importantă la buna funcţionare a acestuia şi la evoluţia ei spre o instituţie profesionistă şi apreciată. În acelaşi timp, ne gândim cu respect la cei care au trecut în rezervă şi cu care ne reîntâlnim de fiecare dată în momentele importante din viaţa unităţii. 

Lor ţinem să le mulţumim, iar numele lor au meritat să fie rostite astăzi, în semn de apreciere şi recunoştinţă, la simpozionul desfășurat la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani în prezența domunului prefect Dan-Constantin Șlincu, a domnului Dorin Birta - vicepreședintele Consiliului Județean Botoșani și a șefilor instituțiilor publice cu care inspectoratului cooperează în executarea misiunilor specifice.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

jandarmi (7)jandarmijandarmi (2)jandarmi (3)jandarmi (4)jandarmi (5)jandarmi (6)
DorohoiNews.ro, 01-07-2019

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Interviu de angajare în viitor:
- Am două facultați, zice candidatul.
- Da, nu-i rău deloc, dar Bacalaureatul l-ați luat?



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Colectivul Gimnaziului Kogălniceanu Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!

Colectivul Gimnaziului Kogălniceanu Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!
Colectivul Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi împărtășește durerea ...

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă rugăm ...

Fundație umanitară angajează îngrijitor clădiri

Fundație umanitară angajează îngrijitor clădiri
Fundația Matthew's House cu sediul în Dersca angajează un îngrijitor clădiri cu cunoștințe ...

Elevii clasei a VI-a B de la Gimnaziul Kogălniceanu sunt alături de prof. Ghebac Ovidiu

Elevii clasei a VI-a B de la Gimnaziul Kogălniceanu sunt alături de prof. Ghebac Ovidiu
Elevii clasei a VI-a B de la Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi împreună ...

Amintirea ta va rămâne vie pentru totdeauna în sufletele noastre

Amintirea ta va rămâne vie pentru totdeauna în sufletele noastre
Șlincu Victor (69 ani) N. 05.05.1956 – D.26.01.2025 Cu inimile împietrite de durere ...

Colectivul SC Spicul 2 SRL transmite Sincere condoleanțe!

Colectivul SC Spicul 2 SRL transmite Sincere condoleanțe!
Colectivul SC Spicul 2 SRL regretă trecerea prematură în neființă a colegului Bulat Marian ...

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Colegii de la FCA DOROLACT sunt alături de Dana Bulat la trecerea în neființă a soțului Marian ...

Nu te vom uita niciodată!

Nu te vom uita niciodată!
Cu durere în suflet, soția, copiii și nepoții anunță încetarea din viață a dragului ...

Conducerea şi colectivul Spitalului Dorohoi transmite sincere condoleanţe

Conducerea şi colectivul Spitalului Dorohoi transmite sincere condoleanţe
Conducerea şi întregul colectiv al Spitalului Municipal Academician Leon Dănăilă Dorohoi sunt ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro