Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

ue

Dacă anul trecut datoria externă a fost cea care a pus în pericol bunăstarea ţărilor europene, anul acesta migraţia ilegală din Africa de Nord, accentuată după primăvara revoluţionară, ar putea constitui o nouă problemă majoră pentru bătrânul continent, anunţă The Economist.

Revoluţiile pro-democratice din lumea arabă şi intervenţia militară din Libia au accentuat migraţia ilegală din statele nord africane.
Conform UNHCR, peste 20 000 de bărci având la bord emigranţi proveniţi din Tunisia au acostat în insula italiană Lampedusa.

De asemenea, peste 800 ambarcaţiuni din Libia au sosit în Malta. În şedinţa Uniunii Europene de astăzi, miniştrii de interne din Luxemburg, Italia şi Malta au solicitat activarea directivei 2001, care acordă protecţie temporară imigranţilor în cazurile de "aflux masiv". De asemenea, miniştrii celor trei state au solocitat împarţirea cheltuielilor necesare pentru absorbţia nou-veniţilor.
Comisia Europeană a refuzat propunerea şi a descris-o "prematură", dar a declarat că UE va da dovadă de "solidaritate" în alte moduri, inclusiv bani şi echipe suplimentare de supraveghere, furnizate de agenţie de frontieră Frontex a Uniunii Europene.

Malta, o ţară mică, va fi ajutată cu voluntari care vor lua parte la instalarea noilor veniţi, în marea lor majoritate libieni refugiaţi din calea războiului. În Italia, valul de imigranţi este mult mai mare. Cei care sosesc în peninsulă şi îşi riscă viaţa în ambarcaţiuni improvizate sunt goniţi de situaţia economică şi politică proastă din Tunisia.
În orice caz, spun miniştrii europeni, fluxul de imigranţi din ţările arabe spre Italia nu se poate compara încă cu problema pe care a avut-o Germania în timpul războaielor balcanice, atunci când directiva 2001 a fost adoptată.

Cu toate acestea, ministrul de interne italian Roberto Maroni, s-a plâns că UE a abandonat Italia, declarând „Mă întreb dacă mai are sens să facem parte din Uniunea Europeană, o instituţie care se activează imediat când trebuie să salveze bănci, să declare război, dar care se ascunde atunci când un alt stat, ca Italia, are nevoie de solidaritate.

Italiei i s-a răspuns: „Dragă Italia. Este treaba ta. Descurcă-te pe cont propriu", s-a plâns ministrul. „Dacă aceasta este atitudinea Uniuni Europene, a mai declarat el, „atunci ne e mai bine singuri decât într-o proasta proastă."
Acest tip de comentariu nu este neapărat o surpriză din partea unui eurosceptic marcant. Primul ministru Silvio Berlusconi s-a exprimat asemănător în timpul unei vizite în Lampedusa: „Ori este ceva concret Europa, ori ar fi mai bine să se împartă."

Nimeni nu se aşteaptă la o retragere a Italiei, una din fondatoarea Uniunii Europene, spune The Economist. Celelalte state europene consideră că Italia recurge la un şiretlic cu scopul de a exporta problema către celelalte state, în special în Franţa. Teoretic, imigranţii tunisieni ar putea circula liberi prin spaţiul Schengen şi ar avea posibilitatea să rămână în alte ţări.
Ministrul francez de interne, Claude Guéant, a declarat că peste 2800 de tunisieni au fost au fost prinşi luna trecută în Franţa, iar din aceştia 1700 au fost trimişi înapoi în Italia. (DorohoiNews.ro)
 

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

ue
DorohoiNews.ro, 13-04-2011

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Angajăm șofer taxi!

Angajăm șofer taxi!
Căutăm șofer serios, responsabil și punctual. Program flexibil. Câștiguri avantajoase. Condiții ...

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști TIR

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști TIR
Societate comercială cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști pentru TIR cu benă ...

Angajăm personal fast-food – shaormerie în Dorohoi

Angajăm personal fast-food – shaormerie în Dorohoi
Ești o personă serioasă, dinamică și îți dorești un job? Vino în echipa Zehab Kebab ...

Fastfood Rezerv Art Dorohoi angajează personal

Fastfood Rezerv Art Dorohoi angajează personal
Fastfood Rezerv Art Dorohoi angajăm personal. Relații la telefon: 0747677372

Casă de vânzare

Casă de vânzare
Casă de vânzare impreună cu 250mp în Dorohoi, str. Viilor. Relații la 0740025111

Ofer garsoniera pentru închiriere

Ofer garsoniera pentru închiriere
Ofer garsoniera pentru inchiriere, in Dorohoi zona Super Splendid. Telefon 0742085156

Vând teren în Horlaceni

Vând teren în Horlaceni
Vând teren în Horlaceni detalii tel. 0757245186

Garsonieră de vânzare

Garsonieră de vânzare
Vând garsonieră in cartierul Plevna in spate la spitalul municipal zona liniștită fara trafic ...

Vând apartament cu 2 camere situat în centru

Vând apartament cu 2 camere situat în centru
Vând apartament cu 2 camere situat în centru, strada Sașa Pană nr.2, bl.2, sc.D, ap.47, ...

Se caută personal pentru croitorie

Se caută personal pentru croitorie
Se caută personal pentru croitorie cu experiență, produsele vor fi fabricate fără tipar. Detalii ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro