Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

crimeea

Un important parlamentar rus a sugerat clar miercuri că Moscova a trimis trupe în peninsula Crimeea din Ucraina pentru a o proteja împotriva oricărei "agresiuni armate" în timpul unui referendum asupra secesiunii acestei regiuni pentru a se alătura Rusiei, relatează agenția Reuters.

Declarația pare să contrazică afirmațiile președintelui Vladimir Putin și ale altor oficiali ruși că bărbații înarmați care au luat sub control facilități din Crimeea sunt forțe locale de "autoapărare".

„Există unele unități militare acolo care ocupă poziții în caz de agresiune armată, expansiune armată din partea Kievului... Aceasta nu este o operațiune militară la scară largă", a declarat la radioul Eho Moskvî deputatul pro-Kremlin Leonid Sluțki /președintele Comisiei pentru relațiile cu CSI din Duma de Stat, camera inferioară a parlamentului n.r./.

Sluțki nu a răspuns direct la întrebarea dacă cuvintele sale înseamnă că o operațiune armată rusă la scară redusă este în curs de desfășurare. Dar el s-a referit la posibilitatea ca "unități de bandiți" să atace estul Ucrainei și Crimeea. "Da, din acest motiv, în acest caz, unele unități militare ocupă poziții... pentru că o astfel de incursiune, în special în zilele în care referendumul are loc și imediat după aceasta, este foarte probabilă", a spus el.

Politicienii proruși care au luat puterea în Crimeea după înlăturarea președintelui ucrainean Viktor Ianukovici luna trecută au declarat peninsula de la Marea Neagră o parte a Rusiei și au programat un referendum duminică pentru a cimenta această decizie, amintește Reuters.

Statele occidentale l-au avertizat pe Putin că el va fi ilegal și afirmă că forțele ruse deja au luat „controlul operațional" al regiunii, unde este staționată o parte a flotei ruse de la Marea Neagră și etnicii ruși formează o mică majoritate.

Guvernele occidentale au ridiculizat declarațiile anterioare ruse că bărbații înarmați din Crimeea sunt forțe locale.

Putin și-a asigurat permisiunea obținută de la parlamentul său loial pentru a trimite forțe armate în Ucraina dacă va considera necesar pentru a-i proteja pe cetățenii ruși de acolo și pe cei vorbitori de limbă rusă, dar Kremlinul afirmă că el nu a dat încă un astfel de ordin.

Sluțki, șeful comitetului din camera inferioară pentru legăturile cu cetățenii ruși din străinătate, a declarat că "nu va fi război", dar a indicat că protejarea oamenilor este mai importantă decât a urmări /respectarea/ legii".

„Dacă pe de o parte, pe această scară, avem nevoie să protejăm oamenii iar pe de altă parte poziția experților departe de zona de conflict cei care spun că această situație nu este legală, eu prefer să protejez oamenii", a conchis el. Sursa: romaniatv.net

Dacă v-a plăcut acest articol, alăturați-vă, cu un simplu „Click” - „Îmi place”, comunității noastre de cititori de pe pagina de Facebook.



 

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

crimeea
DorohoiNews.ro, 14-03-2014

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet
Vând apartament cu 3 camere, etaj 1, zonă centrală, deasupra magazinului Profi Dorohoi! Se vinde ...

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp
Ofer spre închiriere spațiu în suprafață totală de 410 mp în Dorohoi, str. Vlad ...

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar
Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar. Relații la telefon: 0747677372

Angajăm lucrător fast-food

Angajăm lucrător fast-food
Rezervart Dorohoi angajează lucrător fast-food. Cerem și oferim seriozitate. Relații la telefon: ...

Societate comercială angajează. Vezi detalii!

Societate comercială angajează. Vezi detalii!
Societate comercială angajează băiat care știe să lucreze în aplicația E_transport (avize) ...

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă ...

Angajez doamnă pentru o bătrână

Angajez doamnă pentru o bătrână
Caut doamnă pentru îngrijirea unei batrane, regim intern în localitatea Zamostea detalii ...

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere
Închiriez in Dorohoi apartament cu 2 camere str. Aleea Primăverii, et. 2, rel. 0751763878.

Ofer garsonieră de închiriat

Ofer garsonieră de închiriat
Ofer spre închiriere garsonieră decomandata,mobilată,și utilată în Plevna Str.Aleea Criva ...

Vând teren Intravilan în Braesti

Vând teren Intravilan în Braesti
3700 metri patrati intravilan Braesti cu o deschidere de 32 metri liniari Curentul se afla in fata terenului ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro