Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

preot

S-a născut în familia preotului Constantin Mihăilescu din Dorohoi la 20 septembrie 1863, cu numele de botez Emanuil.

După ce termină cursurile Seminarul Teologic - Iași (promoția 1884), revine acasă ca profesor la Gimnaziul de aici (1884-1885). Apoi pleacă la Bucureşti la Facultatea de Teologie, finalizând cursurile acestei instituții în anul 1889. Activează apoi ca profesor la Vaslui (1890-1894), Râmnicu-Vâlcea (1894-1899) şi Constanţa (1899-1900).

În timpul cât a fost profesor de muzică la gimnaziul din Vaslui, înfiinţează la 1891 un cor religios, care însă după plecarea sa se desfiinţează pentru ca, abia după 14 ani, să se reînfiinţeze. După ce se călugărește la mănăstirea Sinaia, este numit preot la catedrala episcopală din Curtea de Argeş (1900). Apoi este numit arhimandrit de scaun tot aici (1900 - 1902), la eparhia  Dunării de Jos (1902), preot la catedrala episcopală din Râmnicul Vâlcea (1902 - 1909), apoi la catedrala mitropolitană din Bucureşti (1909 – 1912)

SLUJIREA DE ARHIEREU
La vârsta de 49 de ani este hirotonit arhiereu vicar al Mitropoliei Ungrovlahiei cu titlul “Ploieşteanul" (1912-1919). A fost numit vicar al mitropoliei, după Teodosie.

Era arhimandrit. În ședința Sf. Sinod dela 28 februarie 1912, a fost ales arhiereu, după propunerea mitropolitului Konon. Iposifierea i s-a făcut la 31 mai, iar hirotonisirea, duminica 1 Aprilie 1912, în catedrala mitropolitană din București. Iau parte la slujba: Konon, mitropolitul-primat, împreună cu episcopul Ghenadie Georgescu al Râmnicului Noului-Severin și arhiereul Valerian Râmniceanu, care ținuse loc de arhiereu-vicar până atunci.

Ajută pe mitropolitul Konon la conducerea eparhiei Bucureștilor până în 1918, când a fost ales episcop al eparhiei Argeșului, de către marele colegiu electoral, întrunit la Iași, din pricina războiului. După încheierea păcii şi venirea de la Iaşi, guvernul liberal, anulând toate actele săvârşite sub guvernul Marghiloman, Teofil a fost înlăturat de la episcopia Argeşului şi numit vicar al episcopiei Buzăului, cu titlul de Râmniceanu. La 1921, murind episcopul Dionisie Climescu, episcopul Buzăului, a condus această eparhie ca locotenent, timp de 6 luni, cu multă demnitate. La sfârşitul anului 1924, rămânând vacantă eparhia Huşilor, prin demisia episcopului Nicodim Munteanu, Teofil este însărcinat cu locotenenţa acestei eparhii, pe timp de trei luni (1 ianuarie - 1 Martie 1925), când se alege la Huşi Iacov Antonovici, episcopul Dunării de jos.

ACTIVITATEA CULTURALĂ
În perioada cât a fost arhimandrit de scaun la episcopia din Râmnicul-Vâlcii, pe vremea episcopului Atanasie Mironescu, a scris mult în revista „Cuvântul Adevărului" de acolo. Mai în urmă a fost redactor la revista: „Biserica Ortodoxă Română”. În ultimii ani de viață va fi numit și preşedinte al Institutului Biblic din  Bucureşti (1924-1926).

Pe tărâmul literar teologic, episcopul Teofil s'a distins foarte mult. A scris lucrări cu caracter polemic, răsturnând în chip măestrit aberaţiile ateismului, raţionalismului, liber-cugetătorilor preconizaţi de grupul vestit din Iaşi (Tiron, Bujor etc.). În organul Sf. Sinod, revista B.O.R. cele mai frumoase pagini erau ale P.S. Teofil, fiind gustate cu plăcere de cetitori. Bărbat foarte cucernic, evlavios si cumpătat. Scrierile lui inspiră evlavie şi adevărat duh creştinesc.

Dintre lucrările sale amintim: „Meditaţiuni asupra Evangheliilor duminicale, la unele sărbători şi ocazionale”, Bucureşti, 1909 și ”Polemice”, Bucureşti, 1911.

ULTIMII ANI DIN VIAȚĂ
Un preot care-l cunoștea și îl aprecia scria despre el că ”era o fire blândă, împăciuitoare, cu mult tact şiprudenţă, harnic, conştiincios, smerit, aşa cum îi şade mai bine unui călugăr şi mai ales unui Vlădică. Cu toate aceste nobile şi preţioase calităţi n'a avut parte de o viaţă tihnită ci a fost zbuciumat încât în ultimul timp era îmbătrânit şi slăbit foarte tare. In urmă s-a liniştitşi trăia retras în Bucureşti în casele din curtea lui Antim, ocupându-se cu studiul şi conducând Institutul Biblic al Sf. Sinod.

Vedeam cum puterile îl slăbesc pe zi ce treceaşi mai dăunăzi a fost internat la spitalul Colentina în urma unui acces de arteroscleroză. Ca să se mai vindece n-a fost cu putinţă, şi-a închis ochii în ziua de 21 iunie 1926. A fost dus la mănăstirea Cernica unde a fost îngropat în cimitirul în care odihnesc şi alţi vlădici de samă ca şi el.
 
Plângem moartea, înainte de vreme a acestui ierarh în care ne pusesem multe speranţe într'o vreme când socoteam că răsărise soarele şi pentru el şi anume când fusese ales episcop la Argeş. Par'că-1 văd: zvelt, răzimat cu mâinile pe toiagul său, cum discuta voios, pe strada Ştefan cel mare din Iaşi cu un domn, în urma alegerii sale.

M'am dus şi i-am sărutat mâna şi l'am hiritisit, fără să ştie cine sunt nici până în ziua de azi, când îi scriu aceste rânduri în amintirea sa.

Dumnezeu să-1 primească în ceata elevilor săi şi să-i facă parte de un locaş de odihnă mai bun decât acel pe care l-a avut aici pe pământ”.

Fie-i amintirea în veci neuitată printre noi! (transmis de Pr. Onofrei Marius)

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

preot
DorohoiNews.ro, 23-06-2016

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

SC angajează responsabil facturare și gestiune depozit

SC angajează responsabil facturare și gestiune depozit
SC angajeaza responsabil facturare si gestiune depozit . cerinte: -abilitati in folosirea programului ...

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet
Vând apartament cu 3 camere, etaj 1, zonă centrală, deasupra magazinului Profi Dorohoi! Se vinde ...

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp
Ofer spre închiriere spațiu în suprafață totală de 410 mp în Dorohoi, str. Vlad ...

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar
Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar. Relații la telefon: 0747677372

Angajăm lucrător fast-food

Angajăm lucrător fast-food
Rezervart Dorohoi angajează lucrător fast-food. Cerem și oferim seriozitate. Relații la telefon: ...

Societate comercială angajează. Vezi detalii!

Societate comercială angajează. Vezi detalii!
Societate comercială angajează băiat care știe să lucreze în aplicația E_transport (avize) ...

Angajez doamnă pentru o bătrână

Angajez doamnă pentru o bătrână
Caut doamnă pentru îngrijirea unei batrane, regim intern în localitatea Zamostea detalii ...

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere
Închiriez in Dorohoi apartament cu 2 camere str. Aleea Primăverii, et. 2, rel. 0751763878.

Ofer garsonieră de închiriat

Ofer garsonieră de închiriat
Ofer spre închiriere garsonieră decomandata,mobilată,și utilată în Plevna Str.Aleea Criva ...

Vând teren Intravilan în Braesti

Vând teren Intravilan în Braesti
3700 metri patrati intravilan Braesti cu o deschidere de 32 metri liniari Curentul se afla in fata terenului ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro