Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Romania corupta

Corupţia în Bulgaria depăşeşte de două sau trei ori media europeană, dar tot este mai scăzută ca în România.

Corupţia în Bulgaria, cu 150.000 de mite pe lună, depăşeşte de două sau trei ori media europeană şi constituie "o problemă endemică", a reclamat luni Centrul pentru studiul democraţiei (CSD) de la Sofia, relatează AFP. În urma unei anchete în rândul populaţiei bulgare, reiese că persoanele chestionate consideră corupţia de două ori mai des practicată, comparativ cu media europeană, în serviciile publice vamale, de justiţie, poliţie, sănătate şi educaţie, potrivit unui raport al CSD. Conform unui index de calcul european, corupţia în Bulgaria atinge 25 de puncte, în timp de media europeană se situează la 8 puncte. Singurele state cu un index mai ridicat sunt România (31), Lituania (27) şi Slovacia (27).

"Din cauza nepedepsirii corupţiei la nivelurile înalte ale puterii (...) Bulgaria este una dintre puţinele - dacă nu singura - ţară din Europa fără corupţie politică dovedită" de tribunale, arată CSD în acest studiu finanţat de fundaţia germană Friedrich Ebert.

"Contractele publice, inclusiv proiectele finanţate de UE (...) constituie instrumentul cel mai puternic al corupţiei politice", constată CSD. Criza a exacerbat concurenţa între companii pentru a obţine contracte de achiziţii publice garantate de stat, ceea ce permite oamenilor politici şi administraţiei să obţină comisioane ilegale, adaugă Centrul.

Centrul de studiu al democraţiei evaluează corupţia pe baza anchetelor privind participarea cetăţenilor la acte de corupţie şi presiunea pe care aceştia o resimt să dea mită. Corupţia în administraţie a crescut în 2011 în raport cu 2010, un individ din patru acordând bani sau un cadou pentru a obţine un serviciu administrativ, conform raportului.

Sporirea controlului asupra administraţiei de la aderarea Bulgariei la UE a avut totuşi un efect de descurajare a corupţiei, arată CSD. Astfel, numărul persoanelor care au dat mită în urma unor presiuni a scăzut - de la 70 la sută la 48 la sută - în cinci ani. În acelaşi timp, numărul bulgarilor care au dat un cadou sau bani fără cerere explicită din partea unui angajat a crescut de la 4 la sută la 11 la sută, conform studiului.

Bulgaria ca şi România este supusă unui mecanism de supraveghere de către Comisia Europeană care critică cu regularitate ineficienţa justiţiei în faţa corupţiei.
Sursa: cotidianul

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Diet Club BT





GALERIE FOTO

Romania corupta
DorohoiNews.ro, 26-09-2012

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



PUBLICITATE

Diet Club BT

Ecomed Dorohoi

PUBLICITATE

Info Turism Dorohoi

PUBLICITATE

CMC

PUBLICITATE

PRO Casa DOROHOI

PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

PUBLICITATE

Dealu Morii



PARTENERI

Dorohoi News

PUBLICITATE

Depozitul UNU

CAMPANIE

Donare sange

PUBLICITATE

Decco Dorohoi

ZiareBotosani.ro

PARTENERI

Artificii Dorohoi

EVENIMENTE


Cine Globe



Uvertura

ZiareBotosani.ro

PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

FACEBOOK


PARTENERI

ZiareBotosani.ro

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ANUNTURI



DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

BAMBOO angajează supraveghetoare sală jocuri

BAMBOO angajează supraveghetoare sală jocuri
BAMBOO angajează supraveghetoare sală jocuri! Oferim și cerem seriozitate maximă! Salariul este motivant, ...

Tenis Club 2008 Dorohoi oferă cursuri de inițiere în tenis. Vezi detalii!

Tenis Club 2008 Dorohoi oferă cursuri de inițiere în tenis. Vezi detalii!
Tenis Club 2008 Dorohoi, în cadrul bazei sportive situată în Dealu Mare, oferă cursuri ...

Vând casă duplex în Dorohoi

Vând casă duplex în Dorohoi
Vând casă duplex, toate facilitățile, zonă centrală. Dorohoi, strada Nicolae Titulescu nr ...

SC cu profil construcții angajează personal

SC cu profil construcții angajează personal
SC cu profil construcții angajează personal: inginer șef șantier, dulgheri, fierari și necalificați. ...

SC angajează personal în fabrică cu profil produse lactate

SC angajează personal în fabrică cu profil produse lactate
SC TIM-MILK angajează personal în fabrică cu profil produse lactate, în Dorohoi, sat Pascari, ...

Restaurant Rezerv Art angajează bucătar

Restaurant Rezerv Art angajează bucătar
Restaurant Rezerv Art din Dorohoi angajează bucătar. Relații la telefon: 0747677372

SC cu profil agricol angajează opetrator introducere date

SC cu profil agricol angajează opetrator introducere date
Societate comercială cu profil agricol angajează operator introducere date, cu temeinice cunoștințe ...

Angajăm operatori mașini de cusut industriale pentru linia de confecționat genți și căști moto

Angajăm operatori mașini de cusut industriale pentru linia de confecționat genți și căști moto
S.C. JADE FASHION S.R.L. BOTOSANI, profil confecții marochinărie, angajează: - confecționeri cu experiență ...

Vând apartament cu 2 camere

Vând apartament cu 2 camere
Vând apartament cu 2 camere, decomandat, parter, cu fata la strada, în cartierul Plevna, ...

Vânzare casă bătrânească și teren

Vânzare casă bătrânească și teren
Vând casă bătrâneasca cu teren aferent 1433 mp, Dorohoi, strada Calea Plevnei nr.9 la intersecție ...

PARTENERI

VREI FOC DE ARTIFICII LA NUNTA TA? NOI ITI DAM SOLUTIA! - NU EZITA SA NE CONTACTEZI.



DorohoiNews.ro