20 de șoferi sancționați după ce au parcat în aproprierea trecerilor de pietoni și a intersecțiilor din Dorohoi

6 oct. 2025, Infractional
20 de șoferi sancționați după ce au parcat în aproprierea trecerilor de pietoni și a intersecțiilor din Dorohoi

În perioada 03-05.10.2025, în timpul îndeplinirii atribuțiilor de serviciu, patrula auto a poliției locale a identificat un număr de 20 de autoturisme staționate în aproprierea trecerilor de pietoni cât și a intersecțiilor situate în Municipiul Dorohoi. Conducătorii autoturismelor au fost legitimați și sancționați contravențional.

Atragem atenția conducătorilor de autoturisme asupra faptului că, nerespectarea legislației rutiere cu privire la staționarea autoturismelor la mai puțin de 25 de metri de trecerile de pietoni cât și în intersecții, se sancționează contravențional cu amendă cuprinsă între 2-3 puncte (amendă), conform H.C.L nr. 72/2020.

Sursa: DorohoiNews.ro