Peste 7.000 de lei confiscați după ce au vândut carne fără a emite bon fiscal

21 dec. 2025, Infractional
Peste 7.000 de lei confiscați după ce au vândut carne fără a emite bon fiscal

La data de 19 decembrie 2025, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, în timp ce desfăsurau activități de control, pentru verificarea respectării legislației in ceea ce privește comercializarea produselor din carne, au constatat că una gent economic, din municipiul Botoșani, nu a emis bon fiscal pentru întreaga cantitate de carne, vândută până la momentul controlului.

Au fost identificați peste 7.000 de lei, reprezentând numerar nefiscalizat, sumă ce a fost confiscată. De asemenea, agentul economic a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 30.000 de lei. Astfel de activități vor fi desfășurate și în zilele următoare.

Sursa: DorohoiNews.ro