3 metri cubi de material lemnos confiscat de polițiștii din Dorohoi

24 feb. 2026, Infractional
3 metri cubi de material lemnos confiscat de polițiștii din Dorohoi

La data de 24 februarie 2026, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi au oprit pentru control, în municipiul Dorohoi, o autoutilitară, condusă de către un tânăr, de 31 de ani, din județul Suceava, care transporta material lemnos.

În urma verificărilor efectuate de către polițiști, s-a constatat faptul că acesta transporta cantitatea de 3 metri cubi de material lemnos, fără a deține documentele legale de proveniență.

Conducătorul auto a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 6.000 de lei pentru nerespectarea prevederilor Legii 171/2010 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, cantitatea de material lemnos fiind supusă confiscării.

Sursa: dorohoinews.ro