Amendă de 20.000 de lei aplicată pentru transport de marfă neînregistrată în aplicația ro.e-transport

13 mar. 2026, Infractional
Amendă de 20.000 de lei aplicată pentru transport de marfă neînregistrată în aplicația ro.e-transport

La data de 12 martie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au aplicat o sancțiune de 20.000 de lei, unei persoane juridice care efectua  transporta de ciment, în cantitate de aproximativ 2.000 de kg. 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta nu a respectat obligația de a înregistra transportul în aplicația ro.e-transport, așa cum prevede legea, lucru care ar fi permis autorităților să monitorizeze trasabilitatea mărfurilor cu risc fiscal ridicat.

Sursa: dorohoinews.ro