Permis suspendat pentru 60 de zile și amendă de peste 1.200 de lei, după o depășire neregulamentară

19 mar. 2026, Infractional
Permis suspendat pentru 60 de zile și amendă de peste 1.200 de lei, după o depășire neregulamentară

Un tânăr de 33 de ani, din comuna Santa Mare, a fost surprins de polițiștii rutieri în timp ce efectua o depășire neregulamentară pe drumul național DN 29D, în localitatea Stăuceni, punând în pericol circulația celorlalți participanți la trafic.

În urma manevrei, acesta i-a forțat pe ceilalți conducători auto să frâneze pentru a evita producerea unui accident.

Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind negativ.

Tânărul a fost sancționat contravențional cu o amendă de peste 1.200 de lei, iar dreptul de a conduce i-a fost suspendat pentru o perioadă de 60 de zile.

Sursa: dorohoinews.ro

Galerie foto (2)