Sancționat cu 3.000 de lei pentru ca a abandonat un cățel

1 mai 2026, Infractional
Sancționat cu 3.000 de lei pentru ca a abandonat un cățel

Un bărbat de 35 de ani, din comuna Ghireni, a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 3.000 de lei pentru faptul că a abandonat un câine. 

Acesta a fost observat de un cetățean, în timp ce a coborât dintr-un autoturism, având cu el un exemplar canin, de talie medie, pe care l-a eliberat pe drumul public, de la ieșirea din localitatea Săveni. 

Persoana care l-a observat a sesizat polițiștii din Săveni, care, în urma verificărilor efectuate l-au identificat și sancționat pentru abandonul de animale.

Sursa: DorohoiNews.ro