Șofer sancționat pentru turarea excesivă a motorului

17 mai 2026, Infractional
Șofer sancționat pentru turarea excesivă a motorului

Un tânăr, de 22 de ani, din municipiul Botoșani, a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de peste 800 de lei, după ce a adoptat un comportament agresiv în trafic, respectiv, turarea excesivă a motorului autoturismului, provocând disconfort celorlalți participanți la trafic.

Ca măsură complementară, acestuia i-a fost reținut permisul de conducere pentru o perioadă de 30 de zile.

Polițiștii vor continua acțiunile pentru creșterea gradului de siguranță rutieră și pentru identificarea și tragerea la răspundere a conducătorilor auto care nu respectă normele legale în vigoare.