Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Vama_Bors.jpg

Caz cutremurător la frontiera de Vest a României. O tânără de 29 de ani din Botoşani a fost salvată, în ultimul moment, din “ghearele” unor traficanţi de persoane. Femeia a fost păcălită cu un loc de muncă în Italia, însă, imediat ce ar fi ajuns acolo, proxeneţii aveau intenţia să o oblige pe tânără să se prostitueze.

 

Cei patru membri ai grupării au fost prinşi vineri, în Vama Borş, în timp ce încercau să părăsească ţara alături de tânăra de 29 de ani din Botoşani. Pentru a o convinge pe tânără să plece din ţară cu ei, suspecţii i-ar fi promis un loc de muncă. Spre norocul tinerei, oamenii legii i-au prins la timp, existând dovezi că aceasta nu ar fi fost prima persoană care s-ar fi lăsat păcălită de promisiunile celor patru suspecţi. Din grupare făceau parte doi bărbaţi de 36, respectiv 26 de ani, din comuna Turcineşt- Gorj, o femeie de 37 de ani din Hunedoara, dar şi  un bărbat de 30 de ani din comuna Havârna- Botoşani.

 

Tânăra din Botoşani, căreia proxeneţii i-au promis un loc de muncă la o unitate sanitară sau să îngrijească de bătrâni, a fost salvată în ultima clipă în timpul unei operaţiuni derulate de procurorii Biroului Teritorial Gorj al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT), în colaborare cu ofiţerii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Gorj, dar şi cu sprijinul poliţiştilor şi luptătorilor Serviciului de Intervenţii rapide din cadrul Poliţiei Gorj şi al poliţiştilor din Bihor.

Băprbatul din Havârna, Matei Sorin, a fost reţinut de anchetatori, alături  de Maria Doina Dobre şi Ion Claudiu Cartianu. Ei sunt acuzaţi de comiterea infracţiunilor de „iniţierea sau constituirea ori aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unui grup, în vederea săvârşirii de infracţiuni, trafic de persoane şi proxenetism”, respectiv de „iniţierea sau constituirea ori aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unui grup, în vederea săvârşirii de infracţiuni, trafic de persoane şi prostituţie”, Tribunalul Gorj a emis sâmbătă mandate de arestare preventivă pe o perioadă de 29 de zile, în timp ce faţă de cel de-al patrulea suspect, acuzat de comiterea infracţiunii de trafic de persoane, a fost dispusă de către procurorul de caz măsura preventivă a obligării de a nu părăsi ţara pe o perioadă de 30 de zile.

 

De altfel, îîn perioada iunie 2011- 16 martie 2012, oindivizii au recrutat, transportat şi traficat mai multe tinere în scopul practicării prostituţiei. De asemenea, femeia reţinută practica prostituţia în Italia. (DorohoiNews.ro)

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Vama_Bors.jpg
DorohoiNews.ro, 22-03-2012

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

27.03.2012 la 11:55

ar trebui refacut codul penal si condamnati la cate 50-60 de ani acesti indivizi fara scrupule ..

22.03.2012 la 16:01

era si timpul sa intre in actiune pentru ca in UE santem considerati o țarâ de hoti ,criminali si prostituate,toti cei care se ocupa cu din astea nu vor sa gandeasca ca strica total imaginea ROMANIEI?,LA PUȘCÂRIE CU TOTI

22.03.2012 la 10:22

Saracia ii impinge pe oameni la decizii riscante... precum aceea de a-si incredinta destinul in mainile unor necunoscuti... Apoi... vai si amar!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

SC angajează responsabil facturare și gestiune depozit

SC angajează responsabil facturare și gestiune depozit
SC angajeaza responsabil facturare si gestiune depozit . cerinte: -abilitati in folosirea programului ...

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet
Vând apartament cu 3 camere, etaj 1, zonă centrală, deasupra magazinului Profi Dorohoi! Se vinde ...

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp
Ofer spre închiriere spațiu în suprafață totală de 410 mp în Dorohoi, str. Vlad ...

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar
Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar. Relații la telefon: 0747677372

Angajăm lucrător fast-food

Angajăm lucrător fast-food
Rezervart Dorohoi angajează lucrător fast-food. Cerem și oferim seriozitate. Relații la telefon: ...

Societate comercială angajează. Vezi detalii!

Societate comercială angajează. Vezi detalii!
Societate comercială angajează băiat care știe să lucreze în aplicația E_transport (avize) ...

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă ...

Angajez doamnă pentru o bătrână

Angajez doamnă pentru o bătrână
Caut doamnă pentru îngrijirea unei batrane, regim intern în localitatea Zamostea detalii ...

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere
Închiriez in Dorohoi apartament cu 2 camere str. Aleea Primăverii, et. 2, rel. 0751763878.

Ofer garsonieră de închiriat

Ofer garsonieră de închiriat
Ofer spre închiriere garsonieră decomandata,mobilată,și utilată în Plevna Str.Aleea Criva ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro