Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

mascati-actiune

Procurorii DNA au reţinut 59 de persoane- poliţişti şi vameşi de la Siret-, care sunt duşi în loturi la Curtea de Apel Bucureşti pentru mandate de arestare. Primul lot de 15 a fost deja arestat pentru 29 de zile. Ei sunt acuzaţi de luare de mită de la traficanţii de ţigări aduse din Ucraina, scrie 9am.ro.

Şpăgarii din Vama Siret sunt:
- ANEA AUREL, comisar de poliţie, fost şef al PTF Siret, în sarcina căruia s-au reţinut infracţiunile de luare de mită în formă continuată şi constituire de grup infracţional organizat;

- patru lucrători vamali, şefi de tură: ŞCLADAN SORIN CONSTANTIN, SCHIPOR NICU CEZAR, UNGUREANU LAZĂR, COROLIUC SIMION, în sarcina cărora s-a reţinut infracţiunea de dare de mită ( au dat o parte din spaga sefului ANEA) în formă continuată;

- 54 lucrători de poliţie la PTF Siret - COSMEI ILIE, MANDIUC ALINA OLIVIA, ZEBRENIUC CĂTĂLIN DUMITRU, STICLEŢ FLORIN, HOLCA ADRIAN, ANDRIŞAN CONSTANTIN DORIN, GRIGORAŞ DANIEL, SASU VASILE, RADU IULIAN, IUGA ADRIAN, COROI MARCEL, BARBĂ DANIEL, COSTACHE MANUEL EUGEN, LUCANU RADU, NEAGU DĂNUŢ - DUMITRU, BĂLICI VASILE ADRIAN, GROSU ADRIAN IONUŢ, CĂPĂŢÎNĂ DANIELA, JACOTĂ GEORGE, SLEVOACĂ GEORGE, ŢIPRIGAN CRISTINEL, HAI TRAIAN CONSTANTIN, LAVRIC GHEORGHE CONSTANTIN, GÎZĂ IONEL MARINEL, POSMANGIU LUCHIAN ALEXANDRU, MUDRAC ADRIAN PETRU, NEAMŢU GHEORGHE, RĂDĂCINĂ FĂNEL FLORIN, NICHIFORIUC RODICA, LUCHEAN ROMIS VASILE, PAVLOVICI GHEORGHE ALIN, ZAHARIUC ILIE, POMOHACI SILVIU GEORGICĂ, RURAC BOGDAN CONSTANTIN, STRUGAR SORIN DORU, SUMANARIU SORIN, SECRIER VASILE, JITĂRIUC VIRGIL, RUŞTE VIOREL, COSTIUC RAMONA, ILIEŞI TOADER, FILIPOAIA CRISTINA, LUPU FLORIN CONSTANTIN, MATEI FLORIN CONSTANTIN, PINTILII LUCIAN ŞTEFAN, CIOBANU ANDREI, COSIC MIHAELA ELENA, AGAPI ELENA ANCA, TOCILĂ MIHAI DORU, COZMINIUC ELENA, SAUCIUC VALENTINA IOANA, UNGUREANU GEORGE BOGDAN, TIMOCI LOGHIN DANIEL, NICOLOVICI CRISTIAN TEODOR, în sarcina cărora s-au reţinut infracţiunile de luare de mită în formă continuată şi constituire unui grup infracţional organizat.

În perioada septembrie 2010 - ianuarie 2011, la Punctul de trecere a frontierei Siret a fost constituit un grup infracţional organizat format din lucrători de poliţie şi lucrători vamali având ca scop strângerea unor importante sume de bani, sub formă de mită, ca urmare a trecerii cu vederea, nedenunţării şi neconstatării a unor infracţiuni sau contravenţii comise la trecerea frontierei de stat a României, fiind vorba în special de tolerarea traficului de ţigări.

Concret, în perioada menţionată, cei 54 de inculpaţi, în calitate de lucrători de poliţie la PTF Siret, în baza unei înţelegeri prealabile, au pretins, primit ori acceptat, direct sau indirect, în mod repetat, importante sume de bani şi bunuri de la persoane care au tranzitat frontiera. Sumele de bani erau luate pentru ca lucrătorii de poliţie să le permită mituitorilor introducerea în România a unor bunuri, în general ţigări din Ucraina peste limita legală admisă.

De asemenea, în perioada decembrie 2010- ianuarie 2011, inculpatul Anea Aurel, în calitate de comisar de poliţie a pretins, primit ori acceptat, direct sau indirect, în mod repetat, importante sume de bani şi bunuri de la poliţiştii de frontieră Posmangiu Luchian Alexandru, Rădăcină Fănel Florin, Strugar Sorin Doru şi Luchian Romis pentru a trece cu vederea încălcarea legii de către subordonaţii săi. În aceeaşi perioadă, comisarul de poliţie a pretins, primit ori acceptat sume de bani şi bunuri şi de la cei patru lucrători vamali menţionaţi, pentru a nu efectua controale asupra modului în care îşi îndeplinesc aceştia atribuţiile de serviciu. În mod constant, inculpatul a sprijinit grupul infracţional organizat în scopul comiterii infracţiunilor de luare de mită, pentru a obţine beneficii financiare
şi materiale. (DorohoiNews.ro)
 

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

mascati-actiune
DorohoiNews.ro, 06-02-2011

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

06.02.2011 la 21:17

a dat d-zeu sa-i prinda ca prea isi faceau de cap vreti intrare in care spatiu? au dreptate nemti si francezi a sa intrati in anul2000000000????????????

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Firma Texty Garments Dorohoi își mărește echipa

Firma Texty Garments Dorohoi își mărește echipa
Firma Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și caută persoane serioase și motivate pentru ...

Angajăm personal fast-food – shaormerie în Dorohoi

Angajăm personal fast-food – shaormerie în Dorohoi
Ești o personă serioasă, dinamică și îți dorești un job? Vino în echipa Zehab Kebab ...

Fastfood Rezerv Art Dorohoi angajează personal

Fastfood Rezerv Art Dorohoi angajează personal
Fastfood Rezerv Art Dorohoi angajăm personal. Relații la telefon: 0747677372

Vând struguri de vin, producție 2025

Vând struguri de vin, producție 2025
Vând struguri de vin, producție 2025, din următoarele soiuri: - Fetească regală; - Galbenă ...

Vând teren în Horlaceni

Vând teren în Horlaceni
Vând teren în Horlaceni detalii tel. 0757245186

Garsonieră de vânzare

Garsonieră de vânzare
Vând garsonieră in cartierul Plevna in spate la spitalul municipal zona liniștită fara trafic ...

Vând apartament cu 2 camere situat în centru

Vând apartament cu 2 camere situat în centru
Vând apartament cu 2 camere situat în centru, strada Sașa Pană nr.2, bl.2, sc.D, ap.47, ...

Se caută personal pentru croitorie

Se caută personal pentru croitorie
Se caută personal pentru croitorie cu experiență, produsele vor fi fabricate fără tipar. Detalii ...

Vând centrală de lemne

Vând centrală de lemne
Vând centrala pe lemne 25KW cu tot cu instalație se racordare și pompe de recirculare. Nr. de ...

Condoleanțe familiei îndurerate

Condoleanțe familiei îndurerate
Regretam nespus trecerea in nefiinta a dnei profesoare Puscasu Aurelia. Condoleante familiei indurerate. ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro