Bărbat băut şi fără permis, depistat la volan, în municipiul Dorohoi

11 nov. 2019, Infractional
Bărbat băut şi fără permis, depistat la volan, în municipiul Dorohoi

Poliţiştii din cadrul Biroului de Ordine Publică Dorohoi, aflându-se în exercitarea atribuţiilor de serviciu pe raza municipiului Dorohoi, sâmbătă 9 noiembrie, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr de 20 de ani, din localitatea Ibăneşti.

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.

Întrucât emana halenă alcoolică s-a procedat la testarea acestuia cu aparatul alcooltest, valoarea rezultată fiind de 0,48 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Pe numele său a fost deschis un dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunilor de conducere fără permis şi conducere sub influenţa alcoolului.

Sursa: dorohoinews.ro