Un tânăr din Săveni a băut bine și apoi a ieșit la plimbare cu o autoutilitară

29 aug. 2023, Infractional
Un tânăr din Săveni a băut bine și apoi a ieșit la plimbare cu o autoutilitară

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 9 Vlăsinești au oprit pentru control, luni, 28 august 2023, pe drumul comunal D.C. 16, în comuna Știubieni, o autoutilitară condusă de un tânăr, de 29 de ani, din orașul Săveni.

În urma testării cu aparatul etilotest, valoarea rezultată a fost de 1,10 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost condus la o unitate spitalicească pentru recoltarea de probe biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

Sursa: DorohoiNews.ro