Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

gala-excelentei

Peste 140 de elevi botoşăneni au fost premiaţi, vineri, de Inspectoratul Şcolar Judeţean pentru rezultatele deosebite obţinute în anul şcolar 2013-2014 la concursurile şi olimpiadele şcolare la care au participat cât şi profesorii care i-au pregătit pe elevi.

În deschiderea Galei Excelentei, Ministrul Educatiei Remus Pricopie a transmis un cuvânt celor prezenți

„Distinşi participanți,
Stimați colegi,
Dragi elevi,

Școala a fost și continuă să fie un „spațiu” al comunității, locul unde, neîntrerupt, generaţii de profesori, cu responsabilitate și pasiune, au modelat suflete și au format caractere, asumându-și responsabilitatea generației de mâine. Misiunea noastră este să pregătim cetățeni implicați şi competitivi pentru o societate bazată pe cunoaștere. Sistemul educațional nu trebuie doar să furnizeze informaţii pe care le uităm cu trecerea timpului, ci să trezească dorinţa de a învăţa mereu lucruri noi, pentru a ne desăvârşi ca profesionişti şi membrii ai comunității. Școala Românească s-a modernizat continuu, încercând să se adapteze realităților și nevoilor secolului al XXI-lea și, în pofida tuturor greutăților, își îndeplinește rolul social, permițând tinerilor să se dezvolte moral și profesional, să performeze și să concureze în domeniile lor de interes, atât la nivel național, cât și la nivel internațional. Orașul și județul dumneavoastră, Botoşaniul, poartă amprenta unor titani ai culturii naţionale, fiind un spațiu în care știința și arta, de la poezie, muzică sau istorie şi până la matematică sau teologie, au prosperat de-a lungul istoriei. În acestă zonă binecuvântată, Eminescu a ridicat cuvântul și versul românesc la rang de artă, iar Enescu, prin sunetul viorii sale, a prezentat lumii frumusețea acestor plaiuri. Poate că nici matematica nu ar fi strălucit la fel dacă nu ar fi existat Octav Onicescu şi Dimitrie Pompeiu, iar pictura ar fi fost mult mai săracă fără Ştefan Luchian. Istoria românilor cu siguranță ar fi resimțit lipsa lui Nicolae Iorga, iar teologia ortodoxă nu s-ar fi împlinit fără Părintele Cleopa şi Preafericitul Patriarh Teoctist, toți moștenitori ai acestor ținuturi moldave.
În acest context, rezultatele de excepţie obținute de cei peste 130 de elevi la competiţiile naţionale şi internaţionale, în anul şcolar trecut, sunt o continuare normală a şirului de performanţe. Evenimentul de astăzi este o dovadă a excelenței în educație și vă rog să îmi permiteți să-mi exprim aprecierea față de toți participanții la olimpiadele și concursurile naționale și internaționale, în mod special față de tinerii care au reușit să urce pe primele poziții ale clasamentelor. Aceste rezultate sunt răsplata pentru munca voastră susținută, dar și o recunoaștere a implicării și devotamentului cadrelor didactice care v-au pregătit.  Vă felicit că v-aţi propus să faceţi parte din elita acestei țări, iar roadele pregătirii dumneavoastră reprezintă un factor esențial pentru progres și dezvoltare. Mulțumesc cadrelor didactice pentru eforturile zilnice la catedră şi eleviilor pentru pasiunea şi sacrificiile făcute și vă asigur că Ministerului Educației Naționale este și va continua să fie un partener de încredere! Dumneavoastră, elevii, studenții și cadrele didactice, ați devenit ambasadori, contribuind la schimbarea perspectivelor despre România și la promovarea valorilor școlii.”,
a spus munistrul Remus PRICOPIE.

Județul Botoșani a obținut, în anul școlar precedent, 16 premii I, 17 premii II, 28 premii III și 79 de premii speciale și mențiuni la concursurile și olimpiadele naționale, precum și 3 premii (un premiu I și două premii II) la olimpiade internaționale.


Vă prezentăm mai jos lista elevilor şi profesorilor premiaţi!


Elevii care au obţinut premiile I, II şi III la olimpiadele şcolare! Click AICI

Elevii care au obţinut menţiuni şi premii speciale! Click AICI


Elevii care au obţinut menţiuni speciale oferite de MEN! Click AICI


Profesori! Click AICI

Dacă v-a plăcut acest articol, alăturați-vă, cu un simplu „Click” - „Îmi place”, comunității noastre de cititori de pe pagina de Facebook.



 

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

gala-excelentei
DorohoiNews.ro, 27-09-2014

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Judecatorul întreabă martorul la proces:
- La ce distanță v-ați aflat de locul accidentului?
- La 6 metri și 75 de centimetri.
- Si cum de știți așa de exact?
- Când am văzut accidentul, mi-am dat seama pe loc că voi fi intrebat la proces de vreun tâmpit și am măsurat...



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

Vânzare / Închiriere Terenuri și Clădiri – Oportunitate Investiție

Vânzare / Închiriere Terenuri și Clădiri – Oportunitate Investiție
Vând și închiriez terenuri pentru casă și terenuri agricole, potrivite pentru construcții ...

SC angajează persoană pentru secretariat și femeie de serviciu

SC angajează persoană pentru secretariat și femeie de serviciu
Societate Comercială angajează persoană pentru secretariat și doamnă pentru curățenie ...

Închiriez apartament cu două camere

Închiriez apartament cu două camere
Ofer spre chirie APARTAMENT 2 camere utilat și mobilat în zona OLINECU ( scoala 5). TELEFON 0756595369

Vând vilă cu teren intravilan

Vând vilă cu teren intravilan
Casa este compusă din: DEMISOL alcătuit din: garaj, cameră tehnică cu centrală, beci, cameră (de ...

Vând casă cu anexe

Vând casă cu anexe
Vând casă bună locuibilă cu anexe (grajd de animale fanar beci etc) și teren lângă casa ...

SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu

SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu
SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu pentru obiectivul UNITATE ...

Vând teren intravilan pentru casă

Vând teren intravilan pentru casă
Vând teren intravilan, intabulat, ca și suprafață - 15.000 mp Terenul dispune de următoarele ...

Vând apartament cu 3 camere

Vând apartament cu 3 camere
Vând apartament 3 camere, 64 m2, decomandat, construit din cărămidă, parter(fără infiltrație ...

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!
Colectivul SC CONTED SA Dorohoi adresează sincere condoleanțe colegei noastre Gabriela Popușoi, în ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro