Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Scoala Miorcani01

Activitatile din cadrul proiectului „Arta de a fi sanatos", incepute la Scoala coordonatoare Radauti-Prut, au continuat astazi si la Scoala Miorcani, unde s-au desfasurat doua activitati deosebite.

Una dintre activitati i-a avut ca protagonisti pe cei mai mici copii: este vorba despre grupa mica a Scolii Miorcani coordonata de catre d-na educatoare Prodan Loredana. Cu multa tact pedagogic, d-na educatoare a explicat prichindeilor despre importanta fructelor si legumelor in alimentatia lor, despre importanta normelor de igiena.

De asemenea, prescolarii din grupa mica au aflat si despre vitaminele pe care le contin coaja si miezul fructelor si depsre actiunea negativa a unora dintre alimente asupra corpului uman. Mai mult, cei mici au pus in practica cele invatate si anume: s-au spalat pe manute, au spalat fructele, le-au taiat feliute numai bune de mancat. In final, s-au asezat toti la masute si au degustat din fructele proaspete.

A doua activitate a fost realizata de catre cei mai mari din scoala, respectiv clasa a VIII-a, coordonati fiind de catre d-na prof. Ceica Cristina. Tema  propusa i-a incantat foarte mult pe elevi: de realizat un meniu din alimente cat mai sanatoase (fructe, legume, lapte etc). Astfel, „inarmati" cu tot ce trebuie (sorturi, bonete, prajitor de paine, castroane, farfurii, mixer + ingredientele cerute), elevii au fost impartiti in trei echipe: albii, rosii si albastrii, dupa culorile bonetelor. Respectand normele elementare de igiena, cele trei echipe au trecut la pregatirea preparatelor, pe care, dupa ce le-au terminat le-au asezat pe mese pentru a fi degustate de catre juriul format din d-na invatatoare Grosu Maria si d-nele profesoare Focsa Cristina si Pascariu Mihaela. Conform hotararii juriului toate cele trei echipe au iesit castigatoare primind drept rasplata bunatatile pe care tocmai ei le-au preparat.

Prin astfel de activitati elevii pot intelege mult mai usor si mult mai placut cum ar trebui sa se alimenteze pentru a creste mari si sanatosi.

 

Dacă v-a plăcut acest articol, alăturați-vă, cu un simplu „Click” - „Îmi place”, comunității noastre de cititori de pe pagina de Facebook.



 

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Scoala Miorcani01Scoala Miorcani02Scoala Miorcani03Scoala Miorcani04Scoala Miorcani05Scoala Miorcani06Scoala Miorcani07Scoala Miorcani08Scoala Miorcani09Scoala Miorcani10Scoala Miorcani11
DorohoiNews.ro, 21-11-2014

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

SC angajează responsabil facturare și gestiune depozit

SC angajează responsabil facturare și gestiune depozit
SC angajeaza responsabil facturare si gestiune depozit . cerinte: -abilitati in folosirea programului ...

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet
Vând apartament cu 3 camere, etaj 1, zonă centrală, deasupra magazinului Profi Dorohoi! Se vinde ...

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp
Ofer spre închiriere spațiu în suprafață totală de 410 mp în Dorohoi, str. Vlad ...

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar
Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar. Relații la telefon: 0747677372

Angajăm lucrător fast-food

Angajăm lucrător fast-food
Rezervart Dorohoi angajează lucrător fast-food. Cerem și oferim seriozitate. Relații la telefon: ...

Societate comercială angajează. Vezi detalii!

Societate comercială angajează. Vezi detalii!
Societate comercială angajează băiat care știe să lucreze în aplicația E_transport (avize) ...

Angajez doamnă pentru o bătrână

Angajez doamnă pentru o bătrână
Caut doamnă pentru îngrijirea unei batrane, regim intern în localitatea Zamostea detalii ...

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere
Închiriez in Dorohoi apartament cu 2 camere str. Aleea Primăverii, et. 2, rel. 0751763878.

Ofer garsonieră de închiriat

Ofer garsonieră de închiriat
Ofer spre închiriere garsonieră decomandata,mobilată,și utilată în Plevna Str.Aleea Criva ...

Vând teren Intravilan în Braesti

Vând teren Intravilan în Braesti
3700 metri patrati intravilan Braesti cu o deschidere de 32 metri liniari Curentul se afla in fata terenului ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro