Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Egalitatea este sufletul prieteniei 02

În cadrul proiectului educaţional „Egalitatea este sufletul prieteniei”, elevi şi profesori de la Liceul Teoretic „Anastasie Başotă” Pomîrla, Şcoala Gimnazială „Dimitrie Pompeiu” Broscăuţi şi Liceul Tehnologic Plopenii Mari, Ungureni au marcat Săptămâna Educaţiei Globale pe data de 22 noiembrie 2015.

Obiectivul esenţial al proiectului  a fost realizarea unui demers de comunicare eficientă, empatie şi prietenie între cadrele didactice şi copiii celor trei unităţi de învăţământ.

În cadrul proiectului au avut loc mai multe concursuri pe grupe, în urma cărora fiecare copil şi-a adus aportul în  mod egal la realizarea sarcinilor din cadrul echipei. Activităţile din data de 22 noiembrie 2015 au avut drept scop implicarea unui numar de 70 de elevi şi 12 cadre didactice din cele trei şcoli partenere pentru identificarea problemelor legate de egalitate/inegalitate dar şi sensibilizarea în privinţa respectării drepturilor omului.

Este pentru al cincilea an consecutiv când elevi şi cadre didactice din cele trei şcoli partenere se întâlnesc în Săptâmâna Educaţiei Globale pentru a implica elevii în activităţi extraşcolare cât mai diverse.

Pentru că tema de anul acesta a primit numele generic de „EGALITATEA TREBUIE SĂ FIE REALĂ”, activităţile realizate în ziua de duminică au fost următoarele:

1. „Prietenia – floarea cea mai rară din lume” - activitate de instruire în vederea identificării principalelor probleme legate de inegalităţile dintre oameni şi modalităţi de rezolvare a acestora.

2. „Drepturi egale – şanse egale” – activitate organizată în grup referitoare la identificarea drepturile tuturor cetăţenilor prevăzute în Declaraţia Universală a Drepturilor Omului din 1948.

3. „Suntem egali – avem opinii şi valori diferite” – joc educativ pentru a evidenţia sistemul de valori la care aderăm; sistemul nostru de valori este coloana noastră vertebrală, în sens moral, „sistemul nostru nervos”, programul” personalităţii noastre; fără el am fi dezorientaţi şi acceptăm cu dificultate faptul că ceilalţi percep realitatea altfel decât noi; avem tendinţa să absolutizăm sistemul nostru de valori, uitând că valorile proprii sunt relative în timp şi spaţiu.

4. „Diferiţi, dar egali” – activitate prin care s-a dorit evidenţierea egalităţii de şanse într-o lume inegală.

5. „Program artistic” – activitate organizată de elevi şi profesori de la Liceul Teoretic „Anastasie Başotă” Pomîrla, în care au fost prezentate partenerilor momente de dans, cântece şi parodii muzicale pe diverse teme.

Deşi fac parte din medii diferite, copiii s-au împrietenit şi şi-au propus pe viitor alte activităţi comune.
La final, a urmat festivitatea de premiere, în care elevii au fost răsplătiţi cu diplome, cărţi şi dulciuri, oferite de profesorii Liceului Teoretic „Anastasie Başotă” Pomîrla.

Activitate de duminică a fost coordonată de următoarele cadre didactice:

1. De la Liceul Teoretic „Anastasie Başotă” Pomîrla – prof. Jîşcanu Bogdan-Maricel – director, prof. Gurzu Timofti-Lucia – coordonator proiect, prof. Ionel Cristian-Florin – director adjunct şi coordonator proiect, prof. Toşcariu Anca – consilier educativ, prof. Gurzu Constantin, prof. inv. primar Ditu Doru, prof. Crihan Ana-Maria şi prof. Merticariu Aurelia - Elena.

2. De la Şcoala Gimnazială „Dimitrie Pompeiu” Broscăuţi – prof. Apostol Iuliana-Andreea – director şi coordonator proiect şi prof. Popovici Elena – consilier educativ.

3. De la Liceul Tehnologic Plopenii Mari, Ungureni – prof. Apostol Alexandru – coordonator proiect şi prof. Enacache Maria.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Egalitatea este sufletul prieteniei 02Egalitatea este sufletul prieteniei 01Egalitatea este sufletul prieteniei 03Egalitatea este sufletul prieteniei 04Egalitatea este sufletul prieteniei 05Egalitatea este sufletul prieteniei 06Egalitatea este sufletul prieteniei 07Egalitatea este sufletul prieteniei 08Egalitatea este sufletul prieteniei 09
DorohoiNews.ro, 25-11-2015

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Cu profundă tristețe, anunț trecerea în neființă a distinsului profesor VASILE NECHITA

Cu profundă tristețe, anunț trecerea în neființă a distinsului profesor VASILE NECHITA
Astăzi a părăsit această lume un om remarcabil prin profesie și omenie, un dascăl care și-a pus ...

SC din Dorohoi angajează operator jocuri de noroc (sală de jocuri)

SC din Dorohoi angajează operator jocuri de noroc (sală de jocuri)
Societate comercilă din Dorohoi angajează operator jocuri de noroc (sală de jocuri). Se oferă seriozitate ...

Vând casă plus pământ

Vând casă plus pământ
Vând casă plus pământ în Broscăuti, pe șes 46 de ari. Apă și canalizare la poartă. ...

Vând Opel Mokka, unic proprietar 2015

Vând Opel Mokka, unic proprietar 2015
DIESEL 4 X 4 ; 90 KW(120 CP); 1686 cmc; albastru; cu suport pentru biciclete din fabricatie; senzor de ...

Șofer, caut loc de muncă

Șofer, caut loc de muncă
Șofer categoria D caut loc de muncă tel 0748495966

Garsonieră de închiriat

Garsonieră de închiriat
Închiriez garsonieră mobilată și utilată. Relații tel. 0743206518

Caut să închiriez garsonieră sau apartament cu 2 camere în Dorohoi

Caut să închiriez garsonieră sau apartament cu 2 camere în Dorohoi
Caut să închiriez o garsonieră sau apartament cu 2 camere in Dorohoi pe termen lung, buget 1500 ...

Vând apartament cu 2 camere decomandate

Vând apartament cu 2 camere decomandate
Vand apartament 2 camere decomandate, zona Pleven isau inchiriez unei doamne(domnisore). Mai multe relatii ...

Societate comercială din Dorohoi angajează Gestionar

Societate comercială din Dorohoi angajează Gestionar
Societate comercială din Dorohoi angajează Gestionar. CV-urile se pot transmite la [email protected] ...

Firmă de distribuție angajează șofer categoria C

Firmă de distribuție angajează șofer categoria C
Firmă de distribuție angajează șofer categoria C. CV-urile se pot transmite la [email protected]  ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro