Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

copii-gradinita

Începând din anul școlar 2020-2021, participarea la grupa mare la grădiniță devine obligatorie, a declarat ministrul Educaţiei, la Naţional TV. Acest lucru nu înseamnă, însă, că micuţii care nu au urmat cursurile desfăşurate la grupa mare nu mai pot fi înscrişi la grupa pregătitoare la şcoală, ci doar că părinţii vor fi amendaţi.

„Aș vrea să nu uite nici părinții, nici autoritățile că începând din anul școlar următor, deci din toamnă, participarea la grupa mare la grădiniță devine obligatorie. Deci trebuie să-i încurajăm pe părinți să-și ducă la grădiniță copilul, pentru că a devenit obligatorie grupa mare", a anunţat Monica Anisie.

Legea educației nu prevede refuzul școlarizării copiilor, pe motiv de neparticipare la ciclul şcolar anterior. În cazul în care părinții nu-și trimit copiii la școală, Legea educației în vigoare prevede amendarea lor de către primărie, dar nu refuzarea primirii copiilor.

Legea care mărește durata învățământului obligatoriu a fost promulgată de Președintele României pe aprilie 2019 şi prevede că până în 2020 devin obligatorii grupa mare de la grădință și clasele a XI-a și a XII-a.

Cum se va face înscrierea la grădiniţă în anul şcolar 2020-2021
Înscrierea copiilor la grădiniţă şi reînscrierea în grupa mijlocie sau mare a celor care au urmat deja învățământul preșcolar se pot face, în perioada următoare, telefonic, prin email sau fax, arată procedura trimisă de Ministerul Educaţiei către şcoli, potrivit edupedu.ro. Reînscrierile la grădiniță vor începe pe 25 mai 2020, iar înscrierile - pe 8 iunie 2020.

Din această toamnă devine obligatorie grupa mare de la grădință și este prima dată când înscrierea copiilor în învățământul preșcolar se realizează direct în aplicaţia SIIIR, registrul sistemului de învăţământ.

„Ocuparea locurilor libere, după finalizarea etapei de reînscriere, se va face cu respectarea prevederilor din legislația în vigoare și, cu precădere, în acest an, a prevederilor Legii nr. 56/2019, asigurând cuprinderea tuturor copiilor de 5 ani în grupa mare, care parte a învățământului obligatoriu”, informează Edupedu.ro.

Până în 2030, învăţământul obligatoriu va fi de 16 ani
Legea care mărește durata învățământului obligatoriu de la 11 la 16 ani până în 2030 prevede următoarele:

până în 2020 – devin obligatorii grupa mare de la grădință și clasele a XI-a și a XII-a – 14 ani în total
până în 2023 – devine obligatorie grupa mijlocie – 15 ani în total
până în 2030 – devine obligatorie grupa mică – 16 ani de învățământ obligatoriu.

Până acum, învățământul obligatoriu a fost de 11 clase – începea la clasa pregătitoare (6 ani) și se încheia la clasa a X-a. Legea Educației în forma sa inițială prevedea și trecerea clasei a IX-a la gimnaziu și un liceu de doar 3 ani – prevederi anulate de Guvernul Ponta.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Diet Club BT





GALERIE FOTO

copii-gradinita
DorohoiNews.ro, 12-05-2020

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



PUBLICITATE

Diet Club BT

Ecomed Dorohoi

PUBLICITATE

Info Turism Dorohoi

PUBLICITATE

CMC

PUBLICITATE

PRO Casa DOROHOI

PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

PUBLICITATE

Dealu Morii



PARTENERI

Dorohoi News

PUBLICITATE

Depozitul UNU

CAMPANIE

Donare sange

PUBLICITATE

Decco Dorohoi

ZiareBotosani.ro

PARTENERI

Artificii Dorohoi

EVENIMENTE


Cine Globe



Uvertura

ZiareBotosani.ro

PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

FACEBOOK


PARTENERI

ZiareBotosani.ro

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ANUNTURI



DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Angajăm șoferi profesioniști C+E pentru transport intern de cereale

Angajăm șoferi profesioniști C+E pentru transport intern de cereale
Angajăm șoferi din Dorohoi și din împrejurimi pentru transport intern de cereale. Cap tractor: ...

SC cu profil agricol angajează inginer agronom, tehnician agricol și mecanizatori

SC cu profil agricol angajează inginer agronom, tehnician agricol și mecanizatori
Societate comercială cu profil agricol angajează inginer agronom, tehnician agricol și mecanizatori. ...

BAMBOO angajează supraveghetoare sală jocuri

BAMBOO angajează supraveghetoare sală jocuri
BAMBOO angajează supraveghetoare sală jocuri! Oferim și cerem seriozitate maximă! Salariul este motivant, ...

SC angajează mecanic întreținere fabrică lactate

SC angajează mecanic întreținere fabrică lactate
Societate Comercială angajează mecanic întreținire fabrică lactate din Ibănești, juduțul ...

Vând struguri de vin, producție 2023

Vând struguri de vin, producție 2023
Vând struguri de vin, producție 2023, din următoarele soiuri: - Fetească regală; - Galbenă ...

SC din Dorohoi angajează bucătar și ajutor în bucătărie

SC din Dorohoi angajează bucătar și ajutor în bucătărie
Societate Comercială din Dorohoi angajează bucătar și ajutor în bucătărie. Relații la telefon: ...

Vând garsonieră confort 1

Vând garsonieră confort 1
Vând garsonieră confort 1, etaj 3, cu îmbunătățiri. Preț 20.500 euro, negociabil. Relații ...

Vând apartament

Vând apartament
Vând apartament ,46mp, etajul 2 din 4,in plevna, preț 42 mii €, mai multe detalii la telefon ...

Închiriez apartament cu 3 camere

Închiriez apartament cu 3 camere
Închiriez apartament - 3 camere, Plevna, Aleea Pacii, et 4, complet mobilat si utilat cu toate ...

Vând garsonieră în Dorohoi

Vând garsonieră în Dorohoi
Vand Garsoniera in Dorohoi Aleea Criva la I-uri față in față cu farmacia Magistra etaj1 22 mp partial ...

PARTENERI

VREI FOC DE ARTIFICII LA NUNTA TA? NOI ITI DAM SOLUTIA! - NU EZITA SA NE CONTACTEZI.



DorohoiNews.ro