Rezultatele elevilor din Ghica implicați în parteneriate

15 dec. 2023, Invatamant
Rezultatele elevilor din Ghica implicați în parteneriate

Elevii și profesorii din Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi au participat online la Conferinţa Anuală a Drepturilor Omului, eveniment dedicat aniversarii a '75 de ani de la adoptarea Declaraţiei Universale a Drepturilor Omului: „Educaţia pentru drepturile omului - Demnitate, Libertate și Dreptate pentru toţi".

Conferința a fostorganizată de Institutul Roman pentru Drepturile Omului (IRDO) în parteneriat cu Biblioteca Metropolitană și Primăria Municipiului Bucureşti și s-a desfășura tîn data de 12 decembrie 2023.

Pornind de la tema Zilei Internaţionale a Drepturilor Omului „Libertate, Egalitate şi Dreptate pentru toţi", Intitutul Roman pentru Drepturile Omului a lansat un apel la colaborare interinstituţională și a evidenţiat, împreună cu partenerii şi colaboratorii săi, importanţa educaţiei pentru drepturile omului, pentru dobândirea unei culturi a drepturilor omului.

Conferinţa a fost moderată de d-na prof. univ. dr. Anişoara Popa, șef sector formare, IRDO. Au luat cuvântul în deschidere dl. dr. Adrian Bulgaru, Director executiv IRDO, d-na Lucica Dina Muntean, Senator, membră a Comisiei pentru drepturile omului, egalitate de șanse, culte şi minorităţi, d-na Ramona Mezei, Director general al Bibliotecii Metropolitane Bucureşti, dl. prof. univ. dr. Emerit Nicolae Voiculescu, Universitatea Titu Maiorescu, Director CSUD, Membru supleant CA-Agenţia Uniunii Europene pentru Drepturi Fundamentale (FRA), d-na Daniela Tontsch, Preşedintă, Consiliul Naţional al Dizabilităţii din România.

Încea de a doua parte a conferinţei au fost transmise online mesajele celor 12 unităţi de învăţământ partenere ale IRDO. Din partea Colegiului Național „Grigore Ghica”, d-na prof. dr. Lidia Baroi a subliniat importanța educației privind drepturile omului pentru elevii și profesorii din colegiu, apreciind inițiativa IRDO de a implica unitățile de învățămînt în acțiuni/campanii.

În cadrul evenimentului au fost comunicate rezultatele Campaniei celor 16 zile de activism pentru combaterea violenței și ale Campaniei privind promovarea Declaraţiei Universale a Drepturilor Omului. Printre premianții concursului de eseuri, Să spunem NU violenței!, s-au aflat și elevi ai Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi: Derscaru Raluca Maria, elevă în clasa a XI-a E – locul I și Scripniciuc Andreea Nicoleta, eleva în clasa a XII-a F – locul III.

Ne bucură rezultatele obținute și ne încurajeaza să continuăm implicarea elevilor în proiecte și parteneriate.

Sursa: dorohoinews.ro