Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Liceul Regina Maria Dorohoi_ICU 2025_001

În perioada 17–18 octombrie 2025, reprezentanți ai echipelor de handbal ale Liceului „Regina Maria” Dorohoi au participat la a XI-a ediție a Conferinței Internaționale a Consorțiului Universitaria – “Education for Health and Performance” (ICU 2025), desfășurată la Cluj-Napoca, sub egida Universității „Babeș-Bolyai” – Facultatea de Educație Fizică și Sport (FEFS UBB).

Conferința, una dintre cele mai prestigioase manifestări științifice din domeniul educației fizice și sportului din România, este organizată anual de Consorțiul Universitaria, format din cele trei mari facultăți de profil din țară:
-Facultatea de Educație Fizică și Sport a Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca,
-Facultatea de Educație Fizică și Sport a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, și
-Facultatea de Educație Fizică și Sport a Universității de Vest din Timișoara.
Această colaborare unică reunește, la fiecare ediție, elitele academice și științifice ale domeniului, într-un eveniment dedicat cercetării, inovării și schimbului de bune practici între generații.

Liceul „Regina Maria” Dorohoi a fost reprezentat de profesorul Albert Ostafe, coordonatorul echipelor de handbal, alături de elevii Barabașa Timeea, Aparaschivei-Apostol Andrei Matteo și Văcăreanu Codruț, participanți activi în proiectele sportive ale liceului.

Lucrarea prezentată – “Pilot Study on the Development of Hand-Eye Coordination in Theoretical High School Students” („Studiu pilot privind dezvoltarea coordonării ochi-mână la elevii de liceu (profil) teoretic” – a adus în atenție un model aplicat de dezvoltare a coordonării la portarii de handbal, un demers științific care îmbină rigurozitatea cercetării cu experiența practică de pe teren.

Întâlnirea cu mentorii și spiritul academic clujean
A fost o plăcere deosebită pentru prof. Albert Ostafe să se reîntâlnească cu cadrele didactice de la FEFS UBB Cluj, instituție de referință în domeniul educației fizice și sportului.
Dialogurile purtate au reconfirmat spiritul deschis, formativ și profund uman care caracterizează școala clujeană, un mediu în care seriozitatea și rigoarea științifică se împletesc armonios cu respectul și empatia față de om.
De asemenea, vizita a oferit prilejul unor discuții constructive cu reprezentanți ai mediului academic despre formarea continuă, cercetare și posibile colaborări viitoare între mediul universitar și preuniversitar.

Participarea la ICU 2025 a fost completată de o serie de activități educative și culturale:
• Vizitarea clădirii principale a Universității „Babeș-Bolyai”, simbol al excelenței academice românești;
• Explorarea Parcului Sportiv “Iuliu Hațieganu”, loc emblematic al sportului universitar clujean;
• Participarea la meciul U Cluj – FC Botoșani, un moment aparte care le-a permis elevilor să observe valorile competiției sportive de nivel înalt;
• Interacțiuni directe cu studenți și cadre universitare, oferindu-le elevilor o perspectivă autentică asupra vieții academice.
Vizitarea orașului Cluj-Napoca, unul dintre cele mai vibrante centre universitare din România — un oraș în care tradiția și modernitatea se împletesc armonios. Elevii au descoperit arhitectura istorică, spațiile culturale și atmosfera plină de energie a orașului studențesc.
Această experiență urbană le-a oferit ocazia de a înțelege ce înseamnă viața într-un mare centru universitar, dar și cât de important este echilibrul dintre educație, cultură și comunitate.

Această experiență a reprezentat o ocazie excelentă pentru elevii de astăzi – posibili studenți de mâine – de a intra în contact direct cu valorile mediului universitar și cu spiritul Clujului academic, definit prin profesionalism, seriozitate și deschidere.

Declarația prof. Albert Ostafe: „Sunt foarte onorat să particip pentru a treia oară la această conferință. Dacă primele două ediții au însemnat formare și inspirație personală, cea de anul acesta a fost, fără îndoială, o experiență completă – pentru mine și pentru elevii care au reprezentat liceul.
Această experiență a fost modul meu de recunoștință pentru acești elevi serioși și dedicați. A fost o lecție din care cu toții să înțelegem că munca cinstită și susținută duce la rezultate pozitive.
Încă de când am venit la Liceul „Regina Maria” Dorohoi mi-am propus să schimb imaginea generală despre sport și educație fizică. Conștient de importanța și mărimea provocării, am început de la lecțiile de educație fizică, prin abordarea relației cu elevii, am continuat cu înființarea celor două echipe de handbal reprezentative și, în prezent, cu această deschidere academică.”
Sunt perfect conștient că lipsa generală de interes pentru educație fizică și sport este o problemă care ține de cultura comunității, dar sunt la fel de convins că, pas cu pas – miette par miette – putem schimba acest aspect, fiindcă viitorul aparține educației fizice.
Sunt ghidat de spiritul universitar al Clujului – un amestec de seriozitate, căldură și dorință autentică de a te face mai bun.
Le adresez mulțumiri speciale cadrelor didactice de la FEFS UBB Cluj, care ne-au primit cu căldură și m-au făcut să mă simt acasă.
Mulțumiri deosebite domnului decan, prof. univ. dr. Gomboș Leon, și domnului prodecan, lect. dr. Gherman Alexandru, pentru deschiderea și disponibilitatea oferite.”

Prof. Albert Ostafe adresează mulțumiri conducerii Liceului „Regina Maria” Dorohoi pentru sprijinul și încrederea acordată în derularea acestei inițiative, precum și gazdelor de la FEFS UBB Cluj pentru primirea călduroasă, deschiderea și profesionalismul de care au dat dovadă pe întreaga durată a vizitei.

Această experiență nu a fost doar o deplasare, ci o lecție de învățare și inspirație. Clujul rămâne un model de echilibru între performanță și spirit uman, iar întâlnirile cu profesorii și studenții de acolo ne-au reamintit că educația adevărată se clădește zi de zi, cu răbdare, seriozitate și respect.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Liceul Regina Maria Dorohoi_ICU 2025_001Liceul Regina Maria Dorohoi_ICU 2025_002Liceul Regina Maria Dorohoi_ICU 2025_003Liceul Regina Maria Dorohoi_ICU 2025_004Liceul Regina Maria Dorohoi_ICU 2025_005Liceul Regina Maria Dorohoi_ICU 2025_006Liceul Regina Maria Dorohoi_ICU 2025_007Liceul Regina Maria Dorohoi_ICU 2025_008Liceul Regina Maria Dorohoi_ICU 2025_009Liceul Regina Maria Dorohoi_ICU 2025_010Liceul Regina Maria Dorohoi_ICU 2025_011Liceul Regina Maria Dorohoi_ICU 2025_012Liceul Regina Maria Dorohoi_ICU 2025_013
DorohoiNews.ro, 22-10-2025

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


- Dați-mi și mie două pahare cu vin!
Fata de la bar întreabă:
- La 2 lei?
- Nu... uitându-se către prietenul său... La doi bețivani!!



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Închiriez apartament cu o cameră

Închiriez apartament cu o cameră
Închiriez apartament cu o cameră, situat în municipiul Dorohoi, bulevardul Victoriei, nr. ...

Nu te vom uita niciodată, tăticule scump!

Nu te vom uita niciodată, tăticule scump!
Cu adâncă durere în suflete, vă anunțăm că cel ce a fost soț, tată, bunic și străbunic, ...

Nu te vom uita niciodată!

Nu te vom uita niciodată!
Familia îndurerată anunță cu tristețe trecerea la cele veșnice a dragului nostru tată și ...

Tichet de masă găsit

Tichet de masă găsit
A fost gasit un tichet de masa la benzinaria de langa Biserica Învierea Domnului (preot Adam). ...

SC ABO FOREST WOOD SRL solicită emiterea autorizației de mediu

SC ABO FOREST WOOD SRL solicită emiterea autorizației de mediu
SC ABO FOREST WOOD SRL solicită emiterea autorizației de mediu pentru obiectivul „Depozit material ...

Vând teren

Vând teren
Vand teren loc de casa intravilan Pascari terenul dispune de toate utilitatile pret avatajos.Relati la ...

Vând apartament în zonă centrală

Vând apartament în zonă centrală
Vând apartament 2 camere, 48 mp, str. GRIGORE GHICA -în fața liceului-, scara din mijloc. ...

SC angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII și SERVICII FUNERARE

SC angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII și SERVICII FUNERARE
SC BENCHEA AGROFERM SRL angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII ...

Caut loc de muncă!

Caut loc de muncă!
Bună ziua! Caut loc de muncă, orice domeniu! Permis categoria B,C. Am experiență pe 3,5 tone tur ...

Vând garsonieră la bazar, fața la soare

Vând garsonieră la bazar, fața la soare
Vand garsoniera pe strada Zadurovici, nr. 2, etaj III, ap.40, cu fata spre bazar, Garsoniera nua are ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro