Marți, 3 martie 2026, la ora 18:00, a avut loc la Sala Teatrului Dorohoi prima parte a Spectacolului omagial „Flori pentru mama”, ediţia a XXVIII-a.
Au participat elevi de la cercurile Muzicӑ folk-muzicӑ uşoarӑ (coordonator – profesor Paul-Ciprian Mihai), şi Culturӑ şi civilizaţie englezӑ (coordonator – profesor Bianca Fantu). Printre spectatori au fost prezenți și invitați de seamă: domnul vicepreședinte al Consiliului Județean – Dorin Birta.
Prin muzicӑ, dans şi poezie elevii de la cercurile mai sus menționate au adus un omagiu femeii – mamelor şi bunicilor. Sala a rӑsunat de cântecele interpretate de soliştii vocali: Nectaria Clompei, Andreea Ghițău, Adelina Căruntu, Miriam Brînzei, Teodor Felicanu, Timeea Barabasa, Lorena Sarariu, Sofia Enachi, Adriana Bejinariu, Maria Volentiru, Cristina Atodiresei, Eva Barabasa, Adelina Asiminei, Maria și Paula Mitrofan, Emma Stan, Beatrice Andrei și Carina Borcea, precum şi de Grupurile VOCES, MELODIS, MELORITM, DOMINANT FOLK şi JUNIOR.
Recitatorii de la Cercul Culturӑ şi civilizaţie englezӑ ne-au purtat în minunata lume a poeziilor, iar copiii de la Cercul Picturӑ – desen coordonaţi de domnul profesor Daniel Puhӑcel au realizat o expoziţie de desene şi picturi. Scena a fost ornatӑ de colegii noştri Mihaela Ignat şi Florin Iacob. Mulțumim YASMINE-ALINA pentru aranjamentele florale deosebite cu care a fost ornată scena!
Mulţumim tuturor pentru prezenţӑ şi vӑ urӑm o primӑvarӑ binecuvântatӑ!



















