Elevă de la Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi calificată la etapa națională a Olimpiadei de Geografie

10 mar. 2026, Invatamant
Elevă de la Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi calificată la etapa națională a Olimpiadei de Geografie

Pe data de 3 Martie 2026, la C.N. „A.T. Laurian” Botoșani, s-a desfășurat Olimpiada de Geografie - etapa județeană.

În urma acesteia, C.N. „Grigore Ghica” Dorohoi se mândrește cu un rezultat foarte bun. Eleva Sabău Ramona Lucia, din clasa a X-a C, a obținut Locul I și s-a calificat la etapa națională, etapă care se va desfășura în perioada 05-10 aprilie 2026, la Hunedoara.

„Pentru mine geografia nu este doar o materie școlară, ci și o modalitate de a înțelege mai bine lumea din care facem parte. De aceea, participarea la olimpiadă mi-a oferit ocazia și motivația de a studia pe îndelete, dar mi-a dăruit și o experiență de neuitat”, a declarat Sabău Ramona Lucia.

Felicitări și mult succes în continuare!

Prof. coordonator Lipșa Crina

Sursa: DorohoiNews.ro