Performanță de excepție a elevilor Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi la Olimpiada de Informatică

11 mar. 2026, Invatamant
Performanță de excepție a elevilor Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi la Olimpiada de Informatică

Sala de clasă s-a mutat în universul algoritmilor, iar elevii Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi au demonstrat încă o dată că excelența este o tradiție locală.

La etapa județeană a Olimpiadei Naționale de Informatică (ONI), desfășurată pe data de 2 martie 2026, micii informaticieni ai școlii, coordonați de informatician prof. Andrei Birta, au obținut rezultate remarcabile, adjudecându-și podiumul la mai multe categorii de vârstă.

Efortul susținut, orele de pregătire și pasiunea pentru cod s-au concretizat într-o listă impresionantă de premii:

Clasa a 5-a:
Premiul 1: MATEI TOȘCARIU
Premiul 2: ANA MARIA LEFTER

Clasa a 6-a:
Premiul 1: FILIP BOARIU – Calificat la Etapa Națională
Premiul 2: MAIA JULIE MIRĂUȚĂ

Clasa a 8-a:
Premiul 1: ANDREI BEATRICE IOANA

Succesul din etapa județeană deschide porțile competiției de cel mai înalt nivel. Elevul Filip Boariu (clasa a 6-a) va reprezenta cu mândrie școala și județul la Etapa Națională a Olimpiadei de Informatică pentru Gimnaziu.

Competiția se va desfășura în perioada 22 martie - 26 martie 2026, în municipiul Baia Mare, unde cei mai buni elevi din țară își vor măsura forțele în programare și logică computațională.

Felicitări tuturor elevilor pentru ambiție, părinților pentru susținere și profesorilor coordonatori pentru îndrumare! Îi urăm mult succes lui Filip la Baia Mare! (prof. Otilia-Stela Luca, director al Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi)

Sursa: DorohoiNews.ro