Olimpiada de Religie: Calificare la națională și performanțe deosebite pentru elevii Gimnaziului Kogălniceanu Dorohoi

17 mar. 2026, Invatamant
Olimpiada de Religie: Calificare la națională și performanțe deosebite pentru elevii Gimnaziului Kogălniceanu Dorohoi

Rezultatele etapei județene a Olimpiadei Naționale de Religie (cultul ortodox), desfășurată pe data de 14 martie 2026 a adus premii pentru Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi. Elevii școlii își confirmă încă o dată prestigiul, obținând rezultate remarcabile care reflectă atât pregătirea temeinică a elevilor, cât și atașamentul acestora față de valorile spirituale. 

Prin dăruire și studiu aprofundat, elevii au reușit să obțină rezultate care onorează, obținând un Premiu I și patru Mențiuni.

Rezultatele obținute:
- Tărnăuceanu Gabriela-Cristiana (clasa a VII-a): Premiul I și calificarea oficială la etapa națională a competiției.
- Mancaș Emilian-Iustin (clasa a V-a): Mențiune.
- Socianu Mihnea-Ștefan (clasa a V-a): Mențiune
- Iacob Paula-Ioana (clasa a VII-a): Mențiune.
- Pădurariu Ștefania-Dumitrița (clasa a VII-a): Mențiune.
- Atodiresei Andreea-Alexandra (clasa a VIII-a): Mențiune.

Eleva Gabriela-Cristiana Tărnăuceanu va reprezenta Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi și Județul Botoșani la nivel național.

„Pentru mine, participarea la etapa județeană a Olimpiadei de Religie reprezintă mai mult decât aprofundarea unor teme religioase și redactarea unor compuneri. Fiind prima dată când particip la această competiție, a fost o mare provocare pentru mine, dar pot spune cu încântare că am trecut cu succes în etapa următoare. În același timp, a fost o descoperire de sine și începutul unei legături mai profunde cu Dumnezeu. Chiar și așa, nu cred că aș fi ajuns aici fără susținerea, încrederea și implicarea doamnei profesoare. De aceea vreau să îi mulțumesc din suflet. Privesc înainte cu optimism și emoție. Îmi doresc să reprezint cu mândrie numele școlii, orașul și județul.”, au fost gândurile Gabrielei.

Competiția finală se va desfășura în perioada 22-26 aprilie 2026, la Brăila. (prof. Otilia-Stela Luca, director al Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi)

Sursa: DorohoiNews.ro