Matematica rămâne la rang de cinste în rândul elevilor. Etapa județeană a Olimpiadei Naționale de Matematică, desfășurată pe data de 7 martie 2026, a adus două reușite pentru Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi.
Cea mai tânără generație de olimpici a adus motive de mândrie. În ciuda complexității subiectelor și a presiunii specifice unei competiții de nivel județean, doi elevi din clasa a V-a au reușit să obțină distincții importante:
- Porof Flavia – Mențiune;
- Socianu Mihnea – Mențiune.
Aceste rezultate confirmă tradiția școlii în pregătirea de performanță și dedicarea cadrelor didactice care îi ghidează pe elevi prin universul fascinant, dar riguros, al matematicii. Dincolo de diplome, participarea la această etapă reprezintă o experiență valoroasă de învățare și un pas important în parcursul academic al acestor tineri talentați. (prof. Otilia-Stela Luca, director al Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi)



















