Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

DSC03055

In cadrul saptamanii Educatiei globale” La Scoala Cornerstone Filiala Asociatiei HCI” a avut loc o activitate cu privire la tema: ATITUDINE PENTRU LUMEA NOASTRA.

La activitate au participat elevii clasei a XI a F de la Colegiul National Grigore Ghica,  indrumati de prof. Puscasu Maria Cristina,  si elevii clasei a VII a de la Scoala Cornerstone Filiala Asociatiei HCI, indrumati de prof. Lupu Alina. Titlul proiectului a fost: Nu fi indiferent! Ia atitudine!, iar elevii au ales sa dezbata o problema cu care se confrunta parintii si profesorii din cauza atitudinii copiilor, respectiv a elevilor.

In cadrul activitatii, elevii clasei a VII a au pregatit o sceneta privind conflictele dintre parinti si copii, iar elevii clasei a XI a au prezentat un filmulet  “atitudine negativa vs. atitudinea pozitiva” a elevilor fata de scoala si de profesori. Elevii au prezentat fotografii facute spontan unor elevi si au discutat impreuna despre atitudinea acestora in diferite momente, au discutat despre schimbarea atitudinii negative a unor copii fata de mediul familial si scolar, cu o atitudine pozitiva, intelegand in acelasi timp ca  un pas important in schimbarea atitudinii este constientizarea faptului ca atitudinea ne determina actiunile, iar actiunile determina implinirea.

„Aceasta activitate a avut ca scop constientizarea elevilor despre faptul ca atitudinea pe care noi o avem, despre orice,  are o importanta foarte mare  in drumul pe care il parcurgem pana la atingerea telului propus. Schimbandu-ne atitudinea schimbam, de fapt modul in care ceilalti reactioneaza. Atitudinea pozitiva stimuleaza creativitatea ajutandu-te astfel sa gasesti solutii la problemele tale, in timp ce atitudinea negativa nu-ti ofera nimic constructiv.” Prof. Puscasu Cristina. (DorohoiNews.ro)

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro





GALERIE FOTO

DSC03055DSC03063DSC03066DSC03080DSC03083DSC03089DSC03093P1080168P1080170P1080173P1080175P1080186
DorohoiNews.ro, 15-11-2011

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

07.02.2012 la 13:07

cea mai frumoasa sceneta

18.11.2011 la 19:52

Felicitari...Mi-au placut pozele si ceea ce am vazut ca ati facut!!

18.11.2011 la 19:46

chiar a fost o activitate reusita

16.11.2011 la 13:28

Un proiect foarte reusit! Felicitari!Tot respectul pentru cei care s-au implicat!

16.11.2011 la 11:02

Bravo,dragi copii de la Cornerstone!Ati dovedit,ca de fiecare data,ca sufletul vostru de copil,in toata candoarea sa, impune respect si atitudine. Intregului colectiv al scolii,implicat permanent in educatia voastra,ii datorati apreciere si respect.

15.11.2011 la 22:28

Felicitari doamnei profesoare Cristina si domnului Giuraniuc,dar si celorlati pentru realizarea acestui proiect!

15.11.2011 la 20:17

Felicitari tuturor ,ati realizat un proiect foarte frumos . :)

15.11.2011 la 19:51

Foarte frumos realizat proiectul...Felicitari mai ales D-nei profesoare Cristina!

15.11.2011 la 19:44

Se vede ca s-a luat ATITUDINE in acest proiect.Felicitari doamnelor profesoare, domnului director Giuraniuc dar si elevilor, bineinteles .

15.11.2011 la 19:33

A fost un proiect reusit si cu totii am format o echipa buna si sper sa ne reintalnim si in alte viitoare activitati de acest gen. Felicitari Silviu pentru filmulet, dar si doamnelor profesoare care s-au implicat si au coordonat foarte bine proiectul.

15.11.2011 la 19:18

felicitări profesoarei Dana Creţu de la Şcoala Cornestone care a realizat proiectul pentru ,,Săptămâna Educaţiei Globale"

15.11.2011 la 18:02

la un standard superior*

15.11.2011 la 17:42

Felicitări și chiar ma bucur ca a avut succes aceasta activitate.Tema e ,,acea banalitate,, cu care ne confruntam zi de zi dar acest proiect a ridicat-o la un standard ridicat.Deci se poate!

15.11.2011 la 17:42

A fost intr-adevar un proiect reusit. Felicitari doamnelor profesoare pentru aceasta idee si sper ca ne vom intalni sa realizam si alte activitati in viitor. Multumim domnului director Giuraniuc pentru ca ne-a prezentat scoala. Foarte frumos! :)

15.11.2011 la 17:05

A fost o activitate frumoasa... Mi-a placut ce am vazut la Cornerstone si apreciez faptul ca folosesc un alt sistem de invatamant fata de cel obisnuit...

15.11.2011 la 16:50

Felicitari! A fost o activitate muncita de un "om mic" cu un suflet foarte mare, care a oferit elevilor posibilitatea de a se cunoaste si de a se autocunoaste.

15.11.2011 la 16:32

Cu siguranta, ar trebui ca in cadrul unitatilor scolare sa se preia initiativa de a crea cat mai multe activitati de acest gen. Ele au un rol esential pentru indivizi si le deschid noi viziuni. E cert ca cea mai buna latura a reprezentarii noastre este atitudinea, care in zilele de azi lasa de dorit(modelele negative promovate in mass-media si nu numai,influentand-o foarte mult).Felicitari coordonatorilor acestui proiect pentru ideile transpuse!

15.11.2011 la 16:30

Felictări d-na profesor Cristina! La cât mai multe activități!

15.11.2011 la 16:16

O actiune facuta din placere, care se pliaza perfect pe tema Saptamanii Educatiei Globale. Felicitari profesorilor de la Cornerstone si celor de la C.N. G.G.

15.11.2011 la 15:04

Felicitari doamnelor profesoare pentru implicare!...si sper sa realizam cat mai mult proiecte impreuna. Atat eu cat si colegii mei am fost impresionati de cele vazute la Cornersotne.

15.11.2011 la 14:56

A fost o activitate foarte frumoasa. Felicitari!

Publicitate



PUBLICITATE

Ecomed Dorohoi

Dorohoinews.ro

PUBLICITATE

Info Turism Dorohoi

PUBLICITATE

CMC

PUBLICITATE

PRO Casa DOROHOI

PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

PUBLICITATE

Dealu Morii



PUBLICITATE

Basota Pomirla

PUBLICITATE

Magistra

PARTENERI

Dorohoi News

PUBLICITATE

Depozitul UNU

CAMPANIE

Donare sange

PUBLICITATE

Decco Dorohoi

ZiareBotosani.ro

PARTENERI

Artificii Dorohoi

EVENIMENTE


Cine Globe



Uvertura

ZiareBotosani.ro

PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

FACEBOOK


PARTENERI

ZiareBotosani.ro

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ANUNTURI



DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Angajăm operator calculator în Dorohoi

Angajăm operator calculator în Dorohoi
Angajăm operator calculator în sediul nostru din Dorohoi, Bd. Victoriei, Nr. 68, Bloc E3, Scara ...

„Atelier Alarme” Dorohoi angajează

„Atelier Alarme” Dorohoi angajează
„Atelier Alarme” Dorohoi angajează instalator sisteme de alarmă / video și agent de vânzări ...

Salon Bella Vita Dorohoi angajează

Salon Bella Vita Dorohoi angajează
Salon Bella Vita Dorohoi caută colaboratori: hairstylist și make-up artisti. Detalii și relații la ...

Florisol Product Dorohoi angajează muncitori necalificați și persoană pentru serviciul de secretariat - contabilitate

Florisol Product Dorohoi angajează muncitori necalificați și persoană pentru serviciul de secretariat - contabilitate
SC Florisol Product SRL Dorohoi, cu sediul în str. Mărăști nr.1, angajează muncitori necalificați ...

SC din Dorohoi angajează mecanic agricol

SC din Dorohoi angajează mecanic agricol
Societate Comercială din Dorohoi cu profil agricol și comercializare cereale angajează mecanic agricol. ...

SC din Dorohoi angajează tehnician agronom

SC din Dorohoi angajează tehnician agronom
Societate Comercială din Dorohoi cu profil agricol și comercializare cereale angajează tehnician agronom. ...

SC din Dorohoi angajează inginer agronom

SC din Dorohoi angajează inginer agronom
Societate Comercială din Dorohoi cu profil agricol și comercializare cereale angajează inginer agronom. ...

Vând câine caucazian

Vând câine caucazian
Vând câine, femelă caucazian. Relații la telefon 0754608488

Vând Mercedes C Class

Vând Mercedes C Class
Vând Mercedes c class, motor w204 diesel, 100kw (136 cp), 2200CC, 224800 km, an 2009, funcționare ...

Vânzări păsări

Vânzări păsări
Vând boboci gasca,rata moțata,pui curca,pui de găină tara,puișori americani diferite culori,pui ...