Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Alaturi de oameni ca noi_02

Dintotdeauna, oamenii normal dezvoltati au resimtit neancredere si chiar teama la intalnirea cu Celalalt, cu cel diferit din punct de vedere fizic, intellectual sau social. Pentru a diminua stereotipurile si prejudecatile si a intinde punti de cunoastre si de empatie catre persoanele fara vedere, a fost demarat proiectul “Traim alaturi de oameni ca noi”.

Implicate in acest proiect sunt cadre didactice si elevi de la Scoala nr. 5 “Spiru Haret” Dorohoi (clasa a-VII-a A, diriginte-prof. Marcel Anghelus) si de la Grupul Scolar “Regina Maria” Dorohoi (clasa a-XI-a C, profilul “Stiinte Sociale”, diriginta-prof. Sonia Murariu). Acestia, in colaborare cu Filiala Botosani a Asociatiei Nevazatorilor din Romania, au organizat in data de 06.04.2012, intre orele 10-12, la “Regina Maria”, o intalnire cu doi membrii de seama ai Filialei (Paraschiva Seliman, cea mai buna cititoare in Braille si Sandu Surugiu, violinist si acordeonist in orchestra de muzica populara “Entuziastii”), insotiti de d-na Carmen Moraru, referent cultural in cadrul Filialei.

Prima secventa a activitatii a fost dezbaterea pe marginea cartii autobiografice “Omul cu ochelari negri”, de Ion Blajan, cea mai activa fiind eleva Adelina Borta (XI C). Elevii au purtat o discutie foarte interesanta si utila cu invitatii, despre aspecte din viata cotidiana a nevazatorilor.
Apoi au fost prezentate in PowerPoint cateva imagini din activitati organizate de Filiala, material realizat de prof. Sergiu Mihoc si comentat de d-na Carmen Moraru. Au urmat cateva demonstratii. Astfel, d-na Paraschiva Seliman a citit in limbajul Braille un fragment din cartea amintita mai sus. Aceeasi invitata a jucat table Braille cu elevul Eduard Bostan (XI C), iar Sandu Surugiu a jucat sah Braille cu elevul Marius Patrascanu (XI C).

In final, Marius Patrascanu a recitat sonetul “Mangaierile unui orb”, de Mihail Codreanu (adaugand comentarii foarte pertinente), Eduard Bostan a interpretat la chitara o melodie romantica, iar elevele Andreea Leparda si Laura Macoviciuc (VII A), doua voci de un real talent, au daruit invitatilor CD-uri cuprinzand melodii proprii.

Oaspetii au fost impresionati de receptivitatea cu care au fost primiti de catre copii si au exprimat dorinta de a reveni la Dorohoi. (DorohoiNews.ro)

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Alaturi de oameni ca noi_02Alaturi de oameni ca noi_01Alaturi de oameni ca noi_03Alaturi de oameni ca noi_04Alaturi de oameni ca noi_05Alaturi de oameni ca noi_06Alaturi de oameni ca noi_07Alaturi de oameni ca noi_08Alaturi de oameni ca noi_09Alaturi de oameni ca noi_10Alaturi de oameni ca noi_11Alaturi de oameni ca noi_12Alaturi de oameni ca noi_13Alaturi de oameni ca noi_14Alaturi de oameni ca noi_15Alaturi de oameni ca noi_16Alaturi de oameni ca noi_17Alaturi de oameni ca noi_18Alaturi de oameni ca noi_19Alaturi de oameni ca noi_20
DorohoiNews.ro, 07-04-2012

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


- Dați-mi și mie două pahare cu vin!
Fata de la bar întreabă:
- La 2 lei?
- Nu... uitându-se către prietenul său... La doi bețivani!!



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

SC angajează persoană cu experiență în achiziții și relații de parteneriat cu producători și furnizori

SC angajează persoană cu experiență în achiziții și relații de parteneriat cu producători și furnizori
Societate Comercială din Dorohoi angajează persoană cu experiență în achiziții și relații ...

Închiriez apartament cu o cameră

Închiriez apartament cu o cameră
Închiriez apartament cu o cameră, situat în municipiul Dorohoi, bulevardul Victoriei, nr. ...

Nu te vom uita niciodată, tăticule scump!

Nu te vom uita niciodată, tăticule scump!
Cu adâncă durere în suflete, vă anunțăm că cel ce a fost soț, tată, bunic și străbunic, ...

Nu te vom uita niciodată!

Nu te vom uita niciodată!
Familia îndurerată anunță cu tristețe trecerea la cele veșnice a dragului nostru tată și ...

Tichet de masă găsit

Tichet de masă găsit
A fost gasit un tichet de masa la benzinaria de langa Biserica Învierea Domnului (preot Adam). ...

SC ABO FOREST WOOD SRL solicită emiterea autorizației de mediu

SC ABO FOREST WOOD SRL solicită emiterea autorizației de mediu
SC ABO FOREST WOOD SRL solicită emiterea autorizației de mediu pentru obiectivul „Depozit material ...

Vând teren

Vând teren
Vand teren loc de casa intravilan Pascari terenul dispune de toate utilitatile pret avatajos.Relati la ...

Vând apartament în zonă centrală

Vând apartament în zonă centrală
Vând apartament 2 camere, 48 mp, str. GRIGORE GHICA -în fața liceului-, scara din mijloc. ...

SC angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII și SERVICII FUNERARE

SC angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII și SERVICII FUNERARE
SC BENCHEA AGROFERM SRL angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII ...

Caut loc de muncă!

Caut loc de muncă!
Bună ziua! Caut loc de muncă, orice domeniu! Permis categoria B,C. Am experiență pe 3,5 tone tur ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro