Încă o localitate din județul Botoșani a depășit rata de infectare de 6 la mie și se pregătește să intre în carantină

28 sept. 2021, Local
Încă o localitate din județul Botoșani a depășit rata de infectare de 6 la mie și se pregătește să intre în carantină

În trei comune din județul Botoșani rata de infectare a trecut de 6 la mia de locuitori. Potrivit datelor publicate marți, 28 septembrie, cea mai mare incidență a cazurilor de COVID-19 din județul Botoșani a fost raportată în comuna Tudora - 9,29. 

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) urmează să se întrunească pentru a lua o decizie în acest sens.

Rata în comuna Curtești a ajuns la marți, 28 septembrie 2021, la 6,23. Va fi instituită măsura carantinării în unele sate din comună respectiv în Băiceni, Mănăstirea Doamnei, Curtești.  

„În ședință de Comitet Județean pentru Situații de Urgență vom stabilit satele din comuna Curtești care vor fi carantinate, în special cele în care există focare de Covid.  Va fi foarte complicat din punctul meu de vedere având în vedere că foarte mulți cetățeni, din Mănăstirea Doamnei, din Băiceni, Curtești lucrează în municipiul Botoșani”,

Cele 3 localități din județul Botoșani cu rată de infectare de peste 6 la mia de locuitori sunt:
Curtești – 6,23
Roma – 8,65
Tudora – 9,29

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 142 de cazuri.

Sursa: dorohoinews.ro