Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_003

Membrii Ansamblului de datini și obiceiuri „MUGURELUL-MĂRGINEANCA” au participat în perioada 16 - 18 decembrie 2022  la Festivalul Național de Colinde, Tradiții și Obiceiuri de Iarnă, „Clinchet de Argint pe Aripi de Colind”, ediția I, Călărași, organizat de Palatul Copiilor Călărași și Centrul Cultural Județean Călărași.

Cu acest prilej, spectatorii prezenți în număr mare la festival, s-au bucurat din plin de frumusețea, diversitatea și bogăția folclorului din județul Botoșani, adus în scenă cu mare pasiune de membrii ansamblului botoșănean.

Programul ansamblului a fost format din piese de orchestră, grup vocal, soliști vocali și instrumentiști, suite de dansuri populare, dar nu au lipsit nici datinile și obiceiurile din județul Botoșani, cu bogăția și varietatea costumelor populare specifice: jocul căiuților, jocul caprei, jocul ursului, jocul de măști, sorcova și plugușorul. 

În drumul spre Călărași, ansamblul, însoțit de domnul inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Botoșani, prof. Bogdan-Gheorghe Suruciuc, a prezentat un program de colinde, datini și obiceiuri de iarnă, la Ministerul Educației, în fața doamnei ministru Ligia Deca și a funcționarilor din minister, care au aplaudat cu entuziasm prestația artiștilor noștri.

Reamintim faptul că Ansamblul „Mugurelul-Mărgineanca” a fost format acum 15 ani, printr-un parteneriat de mare succes între Orchestra „Mugurelul” a Clubului Copiilor Dorohoi, sub conducerea muzicală a prof. Marcel Dupu și Ansamblul „Mărgineanca” al Casei de Cultură a Sindicatelor „Nicolae Iorga” Botoșani, coordonat de maestrul coregraf, Valentin Rău. 

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_003Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_001Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_002Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_004Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_005Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_006Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_007Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_008Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_009Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_010Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_011Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_012Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_013Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_014Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_015Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_016Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_017Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_018Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_019Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_020Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_021Mugurelul Margineanca la Calarasi si Bucuresti_022Mugurelul Margineanca la Bucuresti_001Mugurelul Margineanca la Bucuresti_002Mugurelul Margineanca la Bucuresti_003Mugurelul Margineanca la Bucuresti_004Mugurelul Margineanca la Bucuresti_005Mugurelul Margineanca la Bucuresti_006Mugurelul Margineanca la Bucuresti_007Mugurelul Margineanca la Bucuresti_008
DorohoiNews.ro, 20-12-2022

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Judecatorul întreabă martorul la proces:
- La ce distanță v-ați aflat de locul accidentului?
- La 6 metri și 75 de centimetri.
- Si cum de știți așa de exact?
- Când am văzut accidentul, mi-am dat seama pe loc că voi fi intrebat la proces de vreun tâmpit și am măsurat...



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

Vânzare / Închiriere Terenuri și Clădiri – Oportunitate Investiție

Vânzare / Închiriere Terenuri și Clădiri – Oportunitate Investiție
Vând și închiriez terenuri pentru casă și terenuri agricole, potrivite pentru construcții ...

SC angajează doamnă pentru curățenie

SC angajează doamnă pentru curățenie
Societate Comercială angajează doamnă pentru curățenie. Program: 08:00-16:00. Număr contact: ...

Vând casa în Dorohoi

Vând casa în Dorohoi
Vand casa in Dorohoi, strada George Enescu nr.100, pentru mai multe detalii sunati va rog la numarul ...

Ignat Elena - 75 de ani de viață sărbătoriți la 11 ani de Centrul Medical Natural Global Dorohoi

Ignat Elena - 75 de ani de viață sărbătoriți la 11 ani de Centrul Medical Natural Global Dorohoi
În această săptămână am celebrat un nume de referință pentru comunitatea din Dorohoi ...

Închiriez apartament cu două camere

Închiriez apartament cu două camere
Ofer spre chirie APARTAMENT 2 camere utilat și mobilat în zona OLINECU ( scoala 5). TELEFON 0756595369

Vând vilă cu teren intravilan

Vând vilă cu teren intravilan
Casa este compusă din: DEMISOL alcătuit din: garaj, cameră tehnică cu centrală, beci, cameră (de ...

Vând casă cu anexe

Vând casă cu anexe
Vând casă bună locuibilă cu anexe (grajd de animale fanar beci etc) și teren lângă casa ...

SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu

SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu
SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu pentru obiectivul UNITATE ...

Vând teren intravilan pentru casă

Vând teren intravilan pentru casă
Vând teren intravilan, intabulat, ca și suprafață - 15.000 mp Terenul dispune de următoarele ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro