Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

piata

DSVSA Botoșani desfășoară în perioada 19 martie – 19 aprilie 2025 controale premergătoare Sărbătorilor Pascale ortodoxe și catolice, controale tematice specifice pentru a asigura consumatorilor un comerț cu produse sigure și fără riscuri de toxiinfecții alimentare.

Acțiunile de control sunt efectuate de către inspectorii de specialitate ai DSVSA Botoșani asigurând verificarea condițiilor sanitare veterinare de funcționare a operatorilor pe tot fluxul de producere, procesare, unități din piețele agroalimentare, abatoare, unități de tranșare, depozite de produse de origine animală și non-animală. De asemenea sunt verificate unitățile de alimentație publică, carmangerii, măcelării, pescării, pizzerii, cantine, cofetării, patiserii, laboratoare de cofetărie/patiserie, unități de hipermarket, supermarket, magazine alimentare, etc. 

Controalele se vor efectua și în echipe mixte cu reprezentanți ai IPJ Botoșani, IJJ Botoșani, iar suplimentar se vor verifica transporturile de animale vii către cele cinci unități de sacrificare existente cât și controlul transporturilor de produse de origine animală și non-animală.

Referitor la sacrificarea mieilor în perioada Sărbătorilor Pascale 2025 în județul Botoșani sunt autorizate în acest sens cele cinci abatoare existente, nu au fost solicitări pentru aprobarea de centre de sacrificare temporară.

Menționăm faptul că începând cu 19 martie 2025 până în prezent au fost controlate  188 unități de tipul celor menționate anterior, în urma verificărilor și a neconformităților descoperite au fost luate următoarele măsuri: 
-18 sancțiuni contravenționale în valoare de 166.800 lei ;
-2 avertismente ;
-reținerea de la comercializare a 492 kg carne și 26 kg produse lactate.

Deficiențele constatate sunt: etichetarea necorespunzătoare, comercializarea de produse alimentare în spații necorespunzătoare, vânzarea la tarabe a produselor fără asigurarea regimului termic adecvat, vânzarea de produse fără a dovedi trasabilitatea acestora, spații  și vitrine neigienizate, supraaglomerarea spațiilor de depozitare.

Revenim cu recomandarea ca toate cantitățile de carne, preparate din carne, lapte și produse din lapte, alte produse alimentare să fie cumpărate de consumatori numai din unități înregistrate sanitar veterinar, să verifice etichetele produselor și termenul de valabilitate și în cazul cărnii proaspete, cărnii de miel să verifice marca de sănătate ce se aplică obligatoriu de serviciul veterinar din abator.
Orice sesizare privind neconformitățile depistate de către consumatori se pot comunica direct către cele cinci CSVSAO din localitățile Botoșani, Dorohoi, Săveni, Darabani sau DSVSA Botoșani la:
telefoanele: 0231512766, 0374466644, 0730022939,
e-mail: [email protected]

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

piata
DorohoiNews.ro, 10-04-2025

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Judecatorul întreabă martorul la proces:
- La ce distanță v-ați aflat de locul accidentului?
- La 6 metri și 75 de centimetri.
- Si cum de știți așa de exact?
- Când am văzut accidentul, mi-am dat seama pe loc că voi fi intrebat la proces de vreun tâmpit și am măsurat...



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează mecanici agricoli cu experiență

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează mecanici agricoli cu experiență
Societate cu profil agricol din Dorohoi angajează mecanici agricoli cu experiență. Se oferă salariu ...

SC angajează Responsabil Facturare / Gestionar Depozit

SC angajează Responsabil Facturare / Gestionar Depozit
Societate comercială angajează Responsabil Facturare / Gestionar Depozit, în vederea completării ...

Închiriez apartament cu 1 camera în Dorohoi

Închiriez apartament cu 1 camera în Dorohoi
Închiriez apartament cu 1 camera în Dorohoi, B.dul Victoriei 40 lângă Stomatologie, ...

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere
Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere în Dorohoi, B-dul Victoriei Nr. 11 Bl. F1, parter, ...

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!
Cu profundă tristețe și regret, întregul colectiv al SC CONTED SA Dorohoi își exprimă ...

Colectivul Școlii „Spiru Haret” Dorohoi deplânge dispariția prematură a colegului, prof Marcel Angheluș

Colectivul Școlii „Spiru Haret” Dorohoi deplânge dispariția prematură a colegului, prof Marcel Angheluș
Cu adâncă durere și regret profund, colectivul Școlii Gimnaziale „Spiru Haret” Dorohoi ...

La plecarea dintre noi...

La plecarea dintre noi...
...Clopotele bat a durere și cuvintele sunt înecate în lacrimi amare!  Rămâne ...

Colectivul Liceului „Regina Maria” Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!

Colectivul Liceului „Regina Maria” Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!
Colectivul Liceului „Regina Maria” Dorohoi este alături de doamna laborantă, Daniela Angheluș, ...

Sincere condoleanțe!

Sincere condoleanțe!
Suntem alături de Daniela și Cristi la pierderea prematură și fulgerătoare a soțului, respectiv ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro