În accident au fost implicate 21 de persoane (4 aflate în autoturism și 17 în microbuz), dintre care 3 victime se află în stop cardio-respirator, fiind cu manevre de resuscitare în curs.
Toate celelalte persoane se află în evaluare medicală la fața locului. Totodată, în sprijin s-a alocat și un elicopter SMURD, iar 7 persoane au plecat spre spital.
Două persoane, de 29 si 50 de ani, au fost declarate decedate. Se continuă resuscitarea pentru cea de a treia.
Știrea inițială:
Pe DN 24 C, între localitățile Românești și Dămideni, miercuri, 3 septembrie 2025, a avut loc un accident rutier în care au fost implicate un autocar și un autoturism
Ajunși la fața locului, pompierii au constatat faptul că în microbuz erau 17 persoane, iar patru în autoturism. Au fost descarcerate șapte persoane, patru din mașină si trei din microbuz.
Trei persoane sunt in stop cardio-respirator si se aplica manevrele de resuscitare.
Pentru eficientizarea misiunii de răspuns, la fața locului au fost mobilizate 1 autospecială de stingere, 1 autospecială de descarcerare, 1 Unitate de Terapie Intensivă Mobilă 3 ambulanțe SMURD și 1 autospecială pentru transport personal și victime multiple.
Suplimentar, la fața locului au fost trimise și 4 ambulanțe aparținând serviciului județean de ambulanță.
Având în vedere natura evenimentului și numărul persoanelor implicate, la nivelul județul a fost activat Planul Roșu de Intervenție.
Misiunea este în dinamică.

















