Zilele Municipiului Dorohoi: talentul tinerilor dorohoieni a cucerit scena

27 sept. 2025, Local
Zilele Municipiului Dorohoi: talentul tinerilor dorohoieni a cucerit scena

Sărbătorirea Zilelor Municipiului Dorohoi a început vineri, 26 septembrie 2025, la ora 17:00 cu momente artistice deosebite. Pe scena amplasată în centrul orașului, în „Piațeta Grigore Ghica", tinerii dorohoieni talentați au surprins publicul mai întâi cu dans și cântec popular. 

În deschiderea programului, grupul „Acasă" coordonat de prof. Ana Camelia Andrieș a redat cu dragoste frumusețea muzicii folk, fiind urmat de medalioanele populare oferite de Andra Cernușcă, Lupu Cosmina și Monica Apalaghiei. 

În continuare, spectatorii s-au bucurat de cântecul tradițional interpretat cu emoție  de grupul „Cimbrișor" și de fiecare dintre membrii acestuia, coordonați de doamna prof. Gheorghina Gușulei. 

Mai apoi, în aplauzele oamenilor, au urcat pe scenă ansamblurile de dans „Junii Suharăului”, „Vlăstarele lui Enescu”, precum și interpreții Bianca Chiriac, Delia Onciu, Muraru Felicia și Iulian Constantin, sub îndrumarea domnul prof. Alin Chiorăscu.

Momentele tradiționale s-au încheiat cu melodiile cântate voios de Elevii Școlii Populare de Arte „George Enescu", coordonați de doamna prof. Lorena Andrișan Dupu.

Mai apoi, trupele „NYC” și „Energy” coordonate de prof. Iulia Sideric, dar și trupele  „New Generation”, „News stars”, „Little steps”, „Together” și „Invictus” coordonate de domnul prof. Constantin Dicu au oferit reprezentații artistice energice și pline de culoare de dans modern.

Programul artistic s-a finalizat cu melodiile cântate voios de  elevii Cercului „Muzică folk-muzică ușoară” de la Clubul Copiilor Dorohoi și de grupul VOCES, aflați sub îndrumarea prof. Paul Ciprian-Mihai. Seara s-a continuat cu Gala Performanțelor școlare și cu mult așteptatul concert AMNA&BAND. (Cristina A.)

Sursa: DorohoiNews.ro

Galerie foto (26)