Amenzi aplicate de Poliția Locală Dorohoi pentru staționare neregulamentară

16 feb. 2026, Local
Amenzi aplicate de Poliția Locală Dorohoi pentru staționare neregulamentară

Duminică 15 februarie, patrula auto a poliției locale Dorohoi a efectuat verificări privind staționarea autoturismelor în aproprierea trecerilor de pietoni cât și a intersecțiilor situate în Municipiul Dorohoi. În urma verificărilor au fost aplicate 5 sancțiuni contravenționale și 13 de avertismente verbale.

Atragem atenția conducătorilor de autoturisme asupra faptului că, nerespectarea legislației rutiere cu privire la staționarea autoturismelor la mai puțin de 25 de metri de trecerile de pietoni cât și în intersecții, se sancționează contravențional cu amendă cuprinsă între 2-3 puncte (amendă), conform H.C.L nr. 72/2020.

Sursa: dorohoinews.ro