Un nou caz grav în județul Botoșani! Elevă de 9 ani dusă de urgență, în comă, la spital

3 mar. 2026, Local
Un nou caz grav în județul Botoșani! Elevă de 9 ani dusă de urgență, în comă, la spital

O fetiță de nouă ani, din județul Botoșani, a ajuns de urgență la spital marți, 3 martie 2026, la scurt timp după tragedia de la Ipotești.

Fetița a acuzat stări de rău la scurt timp după ce s-a întors de la școală. Un nou apel la 112 a anunțat un copil de 9 ani, inconștient. Au fost direcționat imediat cel mai apropiat echipaj tip B SAJ Trușești și echipajul TIM (Terapie Intensivă Mobilă) Botoșani.

La sosire, echipajele au identificat o pacientă care revenise de la școală acuzând cefalee intensă, cu pierderea subită a stării de conștiență.

„Pacienta a fost transportată comatoasă la CPU Pediatrie Botoșani. După stabilizare și intubație oro-traheală, s-a decis transferul cu echipajul TIM pentru efectuarea examinării CT la Spitalul Județean de Urgență „Mavromati” Botoșani”, au declarat reprezentanții Serviciului Județean de Ambulanță Botoșani.

Sursa: DorohoiNews.ro