Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

DSC_0011

După Conferinţa Interactivă din luna ianuarie 2012, care a avut la Universitatea Nationala din Cernăuţi - Ucraina, Asociaţia „Mugurelul” Dorohoi a organizat o nouă Conferinţă în cadrul Proiectului Transfrontalier „Parteneriat pentru promovarea tradiţiilor culturale în rândul tinerilor”, MIS-ETC code 732, implementat în parteneriat cu Universitatea Naţională „Yuriy Fedkovych” Cernăuţi. Astfel, în perioada 24-26 februarie 2012, conform agendei de lucru, Comitetul de conducere a proiectului s-a întâlnit la Dorohoi, pentru a participa la Conferinţa interactivă de diseminare a informaţiilor către operatorii culturali din regiunea Dorohoi, judeţul Botoşani.
   
Echipa de proiect a lansat şi la Dorohoi broşura cu titlul „Orchestra Mugurelul Dorohoi în peisajul folcloric transfrontalier”, cât şi un CD şi un DVD cu acelaşi titlu, conţinând date despre proiect, despre activitatea asociaţiei şi a orchestrei „Mugurelul” de la înfiinţare până în prezent, articole ale membrilor staff şi ale colaboratorilor români şi ucrainieni, fotografii şi colaje video cu aspecte de la cele mai importante acţiuni organizate de asociaţie sau la care orchestra „Mugurelul” a participat în cei aproape 30 de ani de activitate neîntreruptă.
   
La Dorohoi, agenda conferinţei a cuprins teme referitoare la capacitatea de reprezentare a tinerelor talente din judeţul Botoşani, România, la Festivalul de muzică populară „Mugurelul” Dorohoi, ediţia a VIII-a, din 16-17 iunie 2012 şi perspectiva participării la Caravana folclorică din cele 3 locaţii ale regiunii Cernăuţi, Ucraina.
   
La manifestarea transfrontalieră organizată de parteneriatul proiectului au participat reprezentanţi ai unor organizaţii culturale din zona Dorohoi, formatorii din România, colaboratori în proiect, cât şi tineri talentaţi în domeniul muzical-folcloric.
   
Conferinţa a constituit un bun prilej de comunicare cu reţeaua de formatori din România, cu accent pe tradiţiile folclorice existente în zona transfrontalieră şi pe activitatea de promovare a acestora, apreciindu-se perspectiva de colaborare pe termen lung între partenerii proiectului şi organizaţiile de cultură din regiunea Cernăuţi-Ucraina şi judeţul Botoşani-România.
   
Proiectul derulat de Asociaţia „Mugurelul” Dorohoi, împreună cu partenerii săi, este cofinanţat de Uniunea Europeană prin Programul Operaţional Comun România-Ucraina-Republica Moldova 2007-2013, Prioritatea 3 „Activităţi People to people” şi are ca scop:  contribuţia la promovarea tradiţiilor şi moştenirii culturale comune în rândul tinerei generaţii, cu impact asupra cooperării transfrontaliere. (DorohoiNews.ro)

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

DSC_0011DSC_0013DSC_0026DSC_0044
DorohoiNews.ro, 02-03-2012

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

02.03.2012 la 13:10

felicitari si mult succes.felicitari d-lui prof dupu

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Judecatorul întreabă martorul la proces:
- La ce distanță v-ați aflat de locul accidentului?
- La 6 metri și 75 de centimetri.
- Si cum de știți așa de exact?
- Când am văzut accidentul, mi-am dat seama pe loc că voi fi intrebat la proces de vreun tâmpit și am măsurat...



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

† IN MEMORIAM † PROF. DAN VALERIA Profesor de Chimie — Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi

† IN MEMORIAM † PROF. DAN VALERIA Profesor de Chimie — Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi
Cu profundă durere şi cu inimile apăsate de tristețe, colectivul Colegiul Național „Grigore ...

SC din Dorohoi angajează conducători auto pentru autobetoniere și autocamioane

SC din Dorohoi angajează conducători auto pentru autobetoniere și autocamioane
Societate comerciala din Dorohoi angajează conducători auto pentru autobetoniere (cife) și autocamioane. ...

SC angajează muncitori

SC angajează muncitori
Societate Comercială angajează muncitori. Relații la telefon: 0744774378

GavroMarm angajează tăietori șlefuitori, necalificați

GavroMarm angajează tăietori șlefuitori, necalificați
Posturi disponibile: - tăietor șlefuitor patru posturi; - necalificați două posturi. Program: - ...

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează mecanici agricoli cu experiență

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează mecanici agricoli cu experiență
Societate cu profil agricol din Dorohoi angajează mecanici agricoli cu experiență. Se oferă salariu ...

Schimb apartament

Schimb apartament
apartament 2 camere foarte spațios,absolut toate utilitățile..schimb cu casa in Dorohoi sau împrejurimi..mai ...

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Familia Balan Ioan transmite sincere condoleante familiei la trecerea in nefiinta a dragului nostru prieten ...

Vând garsonieră

Vând garsonieră
Se vinde garsoniera cu o suprafata de 46 m/2 .are doua balcoane magazie si pod.centrala gaz.termopane ...

Colectivul Conted Dorohoi transmite sincere condoleanțe

Colectivul Conted Dorohoi transmite sincere condoleanțe
Transmite sincere condoleanțe și întreaga compasiune colegului nostru COBASCHI NECULAI, în ...

Vând Volskwagen Passat 2008

Vând Volskwagen Passat 2008
Vând Volskwagen Passat B6, 2008. Mașina arată și funcționează bine. Preț: 2600 euro Telefon: ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro