Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

ITA Dorohoi_un an_13

Incubatorul Tehnologic de Afaceri (ITA) Dorohoi a ajuns la aniversarea primului an de la deschiderea oficială, lucru pentru care miercuri, 12 iunie 2013, s-a organizat un eveniment în cadrul cărui s-a prezentat activitatea ITA Dorohoi și direcțiile viitoare de acțiune.

La acest eveniment a participat Constantin Bursuc, viceprimarul municipiului Dorohoi, Dorin Romeo Floareș, președintele Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Botoșani, Narcis Tăbăcaru, șef Oficiu Teritorial pentru IMM-uri Iași, administratorul ITA Dorohoi și majoritatea firmelor incubate.

Incubatorul Tehnologic de Afaceri (ITA) din Dorohoi este o structură creată pentru a sprijini dezvoltarea afacerilor aflate la început de activitate. La ora actuală ITA Dorohoi găzduiește 14 firme care sunt incubate pentru o perioadă de trei ani, urmând ca timp de alți doi ani să fie monitorizate.

Alături de sprijinul logistic necesar demarării activității ITA Dorohoi oferă un mediu favorabil creșterii afacerilor prin acordarea de sprijin în dezvoltarea de parteneriate, precum și primirea de asistență din partea administratorului SC RomActiv și a partenerului în administrare SC DAL Consulting SRL.

„Mă bucur că astăzi am reușit să ajung la Dorohoi, la un an de la deschiderea oficială a Incubatorului de Afaceri. Este o inițiativă bună, o inițiativă menită să ajute mediul de afaceri din Dorohoi și implicit județul Botoșani. Ea este adresată celor care își doresc să deschidă o afacere și marele avantaj este că acest incubator poate să le scadă facturile pentru birou, utilități, le oferă consultanță, practic este o inițiere în bussines susținută financiar din partea Guvernului.”, a declarat în exclusivitate pentru Dorohoi News, Dorin Romeo Floareș, președintele Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Botoșani.

Pe parcursul primului an de funcționare ITA Dorohoi, au fost incubate un număr de 14 societăți comerciale. Activitatea acestora reflectă o diversitate a inițiativelor antreprenoriale din regiune. Inițiativele descrise pe larg în planurile de afaceri s-au văzut risipite în momentul în care piața a impus un set de constrângeri. Realitatea economică a perioadei actuale a determinat o maturitate a firmelor incubate în demersul lor de a se manifesta pe o piață competitivă. În această direcție, echipa implicată în administrare a încercat să vină în sprijinul firmelor incubate cu asistență managerială, oportunitate de finanțare și programe de formare.

„Astăzi am participat la aniversarea unui an de la deschiderea Incubatorului de Afaceri din Dorohoi, finanțat de Ministerul Economiei, prin programul de dezvoltare. Felicităm organizatorii și administratorul incubatorului, pentru acest eveniment. Cu această ocazie firmele incubate au aflat noi oportunități de finanțare din partea Ministerului Economiei prin Oficiile Teritoriale pentru IMM-uri și sperăm în creșterea numărului de firme incubate și în dezvoltarea mediului de afaceri. Cred că Incubatorul de Afaceri Dorohoi este pe drumul cel bun, cu toate dificultățile de început de drum, locația este foarte bună, sunt firme care au viziune și doresc să înființeze afaceri durabile și din câte văd există seriozitate și angajament atât din partea autorităților locale cât și din partea administratorului.”, a declarat în exclusivitate pentru Dorohoi News, Narcis Tăbăcaru, șef Oficiu Teritorial pentru IMM-uri Iași. (Andrei B.)

Autor: DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro
DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

ITA Dorohoi_un an_13ITA Dorohoi_un an_01ITA Dorohoi_un an_02ITA Dorohoi_un an_03ITA Dorohoi_un an_04ITA Dorohoi_un an_05ITA Dorohoi_un an_06ITA Dorohoi_un an_07ITA Dorohoi_un an_08ITA Dorohoi_un an_09ITA Dorohoi_un an_10ITA Dorohoi_un an_11ITA Dorohoi_un an_12ITA Dorohoi_un an_14ITA Dorohoi_un an_15
DorohoiNews.ro, 13-06-2013

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

14.06.2013 la 13:08

Ce domeniu de activitate au firmele? Si cine se ocupa de incubator din partea autoritatii locale,cine este administrator,asta as fi vrut sa aflu din articol.

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


- Dați-mi și mie două pahare cu vin!
Fata de la bar întreabă:
- La 2 lei?
- Nu... uitându-se către prietenul său... La doi bețivani!!



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Închiriez apartament cu o cameră

Închiriez apartament cu o cameră
Închiriez apartament cu o cameră, situat în municipiul Dorohoi, bulevardul Victoriei, nr. ...

Nu te vom uita niciodată, tăticule scump!

Nu te vom uita niciodată, tăticule scump!
Cu adâncă durere în suflete, vă anunțăm că cel ce a fost soț, tată, bunic și străbunic, ...

Nu te vom uita niciodată!

Nu te vom uita niciodată!
Familia îndurerată anunță cu tristețe trecerea la cele veșnice a dragului nostru tată și ...

Tichet de masă găsit

Tichet de masă găsit
A fost gasit un tichet de masa la benzinaria de langa Biserica Învierea Domnului (preot Adam). ...

SC ABO FOREST WOOD SRL solicită emiterea autorizației de mediu

SC ABO FOREST WOOD SRL solicită emiterea autorizației de mediu
SC ABO FOREST WOOD SRL solicită emiterea autorizației de mediu pentru obiectivul „Depozit material ...

Vând teren

Vând teren
Vand teren loc de casa intravilan Pascari terenul dispune de toate utilitatile pret avatajos.Relati la ...

Vând apartament în zonă centrală

Vând apartament în zonă centrală
Vând apartament 2 camere, 48 mp, str. GRIGORE GHICA -în fața liceului-, scara din mijloc. ...

SC angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII și SERVICII FUNERARE

SC angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII și SERVICII FUNERARE
SC BENCHEA AGROFERM SRL angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII ...

Caut loc de muncă!

Caut loc de muncă!
Bună ziua! Caut loc de muncă, orice domeniu! Permis categoria B,C. Am experiență pe 3,5 tone tur ...

Vând garsonieră la bazar, fața la soare

Vând garsonieră la bazar, fața la soare
Vand garsoniera pe strada Zadurovici, nr. 2, etaj III, ap.40, cu fata spre bazar, Garsoniera nua are ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro