Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

internet

Unde nu au ajuns operatorii de comunicaţii va ajunge infrastructura statului, care va aduce internet şi telefonie în toate zonele defavorizate din România, promite ministrul pentru Societatea Informaţională, informează economica.net.

Denumit Ro-NET, proiectul este unul major, la scară naţională, care are drept obiectiv acoperirea tuturor zonelor care nu beneficiază de infrastructură de comunicaţii în bandă largă de pe teritoriul României, prin utilizarea fondurilor structurale - finanţare 100% din fonduri nerambursabile prin Programul Operaţional Sectorial „Creşterea Competitivităţii Economice", spun guvernanţii.

"Ro-NET va intra acolo unde există un eşec de piaţă, zone în care nu există operatori privaţi dornici să investească din cauza izolării sau activităţilor economice care nu rentabilizează un potenţial plan de afaceri. În cazul acesta, Comisia Europeană, la nivelul tuturor statelor membre UE,  vine şi se asigură că prin proiecte de acest tip structura de comunicaţii este dezvoltată chiar şi in zonele defavorizate", a declarat pentru ECONOMICA.NET, Răzvan Cotovelea, ministrul pentru Societatea Informaţională. Potrivit acestuia, RoNET are în acest moment 783 de zone în care se vor introduce infrastructuri de comunicaţii, iar valoarea totală a proiectului se ridică la 84 de milioane de euro. „In acest moment se află în licitaţie, iar până la finalul lunii august 2015 avem termen să realizăm lucrările şi plăţile", a mai spus Răzvan Cotovelea.

Pentru dezvoltarea Proiectului Ro-NET, Ministerul pentru Societatea Informaţională (MSI) a ales implementarea unui model DBO pentru realizarea unor reţele de distribuţie (backhaul) care să ţintească furnizarea unor capacităţi minime de broadband, în zonele considerate albe ale României. Bucla locală pentru utilizatorii finali din aceste zone albe va fi oferită în condiţii de competiţie de către operatori specializaţi de pe piaţa liberă.

Zonele albe vor fi acoperite cu serviciul de broadband corespunzător strategiei naţionale, respectiv minimum 1MB capacitate partajată pentru utilizatorii casnici şi minimum 4MB capacitate partajată pentru utilizatorii din mediul de afaceri.

Reţeaua de distribuţie care se va proiecta, construi şi opera va fi funcţională, fără alte intervenţii ulterioare, de la un punct de conectare la o reţea magistrală (backbone) şi până la punctul de distribuţie, care se va construi pe teritoriul unităţii administrativ-teritoriale de care aparţine zona albă, care reprezintă ţinta reţelei de distribuţie (un sat, o suburbie, etc). Pentru fiecare punct de distribuţie se va calcula o capacitate minimă obligatorie a fi furnizată, în conformitate cu necesităţile ţintei şi strategia naţională de broadband. Studiul de fezabilitate va trebui să stipuleze aceste valori ale capacităţii minime obligatorii calculate pentru punctele de distribuţie ţintă (din zonele albe). Sursa: romaniatv.net

Dacă v-a plăcut acest articol, alăturați-vă, cu un simplu „Click” - „Îmi place”, comunității noastre de cititori de pe pagina de Facebook.



 

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

internet
DorohoiNews.ro, 26-04-2014

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi angajează paznic

Texty Garments Dorohoi angajează paznic
SC TEXTY GARMENTS DOROHOI angajeaza paznic (cu atestat)! Mai multe detalii la nr de telefon 0743754299 

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști
Societate comercială cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști pentru TIR cu benă ...

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și un muncitor necalificat

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și un muncitor necalificat
Societate comercială din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și un muncitor ...

Vând teren intravilan

Vând teren intravilan
Vând 1500 mp teren intravilan in centrul satului Popeni la 10 minute de Dorohoi.Pe teren este o ...

Teren de vânzare

Teren de vânzare
Vând teren intravilan în suprafață de 9450 mp , situat în localitatea Iezer , comuna ...

Sincere condoleanțe pentru pierderea MAMEI

Sincere condoleanțe pentru pierderea MAMEI
Suntem alături de colegul nostru, Cernușcă Ruben-Beniamin, la trecerea în nefiinţă a mamei ...

Ofer spre închiriere apartament cu două camere

Ofer spre închiriere apartament cu două camere
Dau spre închiriere, apartament cu 2 camere, 47 mp, situat în Calea Plevnei, etaj 3, mobilat ...

Închiriez apartament 2 camere, Dorohoi in zona Școlii nr. 8

Închiriez apartament 2 camere, Dorohoi in zona Școlii nr. 8
Apartamentul spre închiriere este mobilat complet, cu două camere, decomandat. Este în apropiere ...

SC Splendid SRL angajează bucătar

SC Splendid SRL angajează bucătar
SC Splendid SRL angajează bucătar. Cerem și oferin serioziate. Relații le telefon: 0747771381

SC angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII și SERVICII FUNERARE

SC angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII și SERVICII FUNERARE
SC BENCHEA AGROFERM SRL angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro