Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

ulei-bunica

Conducerea Asociaţiei pentru Protecţia Consumatorilor îi acuză pe producătorii „Untdelemnului de la Bunica pentru Prăjit" de practici comerciale incorecte şi cer retragerea de pe rafturile magazinelor a acestuia. APC consideră că îndemnul de a folosi uleiul la prăjiri repetate ne pune în pericol sănătatea şi încalcă legea.

Costel Stanciu, preşedintele Asociaţiei pentru Protecţia Consumatorilor (APC), a solicitat Ministerului Agriculturii, Ministerului Sănătăţii şi Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor să retragă de la comercializare "Untdelemnul de la Bunica pentru Prăjit". „Pe eticheta acestui ulei, fabricat de Expur SA, scrie că amestecul unic de uleiuri de floarea-soarelui conferă untdelemnului rezistenţă la prăjit până la 6-8 utilizări repetate. Experţii APC România consideră că această menţiune influenţează comportamentul de consum al majorităţii consumatorilor, constituind totodată o ameninţare la adresa sănătăţii celor care ţin cont de această recomandare. Utilizarea repetată a uleiului de floarea-soarelui pentru pregătirea alimentelor prin prăjire generează substanţe toxice şi cancerigene, precum acroleina, acrilamida etc. Astfel, vă solicităm să luaţi măsurile administrative necesare pentru retragerea acestui produs de pe piaţă", se arată în sesizarea APC către instituţiile statului.

Răspunsul producătorului: „Am făcut un studiu în departamentul nostru" O adresă privind afirmaţiile de pe etichetă fără referire la studii ştiinţifice a fost trimisă de APC şi producătorului Expur. „În fapt, singurul de la care am primit un răspuns până acum este Expur SA, în care ne spune că în departamentul de cercetare s-a făcut un studiu în 2012 pe care îl va publica săptămâna viitoare pe site. Dar, pentru noi, acesta nu este elocvent pentru că asemenea studii trebuie făcute de terţi, nu de producători. Cei de la Expur ne propun şi o schimbare a etichetării în care, ca noutate, pe lângă recomandarea de a răci, filtra şi păstra uleiul după utilizare în vase acoperite, apare şi sugestia de a-l feri de lumină. Dar eu mă întreb: această utilizare repetată pentru ce produs este valabilă că, dacă prăjesc peşte sau carne, nu pot să folosesc uleiul ăla de opt ori, Doamne fereşte! Uleiul ăla se arde, rămân resturi acolo. Şi acum referitor la filtrare: ce filtru folosesc, că aici e un întreg proces tehnologic? Noi o să facem o sesizare şi la ANPC, pentru că o considerăm practică comercială înşelătoare", ne-a declarat Costel Stanciu, preşedintele APC.

Prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi ne spune că, în prezent, există o nouă generaţie de floarea-soarelui, obţinută prin tehnici de manipulare genetică, având un conţinut mare de acid oleic. "Acest ulei poate rezista la prăjit de mai multe ori, dar nu se ştie dacă este şi sănătos", a afirmat prof. dr. Mencinicopschi. "Reconstituirea unor parametri de laborator în bucătărie este imposibilă.", Costel Stanciu, preşedinte APC. "Orice grăsime care are conţinut ridicat de acizi polinesaturaţi nu rezistă la prăjit.", Prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi. "Singurele excepţii sunt: uleiurile exotice, de palmier şi de cocos, care rezistă la temperturi foarte înalte în mod natural, untura de porc şi de pasăre, precum şi untul clarificat, fără apă, care are un conţinut de grăsime de 99% şi pe care îl exportam noi înainte de 1989. Dar şi pe acestea este cel mai bine să le folosim doar o dată la prăjit, nu în mod repetat.", Prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi. "Dacă folosesc floarea-soarelui cu modificări genetice, trebuie să treacă pe etichetă acest lucru.", Costel Stanciu, preşedinte APC. Sursa: ziarulring.ro

Dacă v-a plăcut acest articol, alăturați-vă, cu un simplu „Click” - „Îmi place”, comunității noastre de cititori de pe pagina de Facebook.



 

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

ulei-bunica
DorohoiNews.ro, 14-06-2014

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

SC angajează responsabil facturare

SC angajează responsabil facturare
SC angajeaza responsabil facturare si gestiune depozit . cerinte: -abilitati in folosirea programului ...

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet
Vând apartament cu 3 camere, etaj 1, zonă centrală, deasupra magazinului Profi Dorohoi! Se vinde ...

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar
Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar. Relații la telefon: 0747677372

Angajăm lucrător fast-food

Angajăm lucrător fast-food
Rezervart Dorohoi angajează lucrător fast-food. Cerem și oferim seriozitate. Relații la telefon: ...

Închiriez garsonieră mobilată

Închiriez garsonieră mobilată
Închiriez garsonieră mobilată. Relații la telefon: 0748993952

Vând apartament cu 2 camere

Vând apartament cu 2 camere
Vând apartament cu 2 camere situat pe Aleea Vișinului nr.3, Bloc N13, etaj 3. Apartamentul are ...

Caut să închiriez locuință cu 2-3 camere în Dorohoi

Caut să închiriez locuință cu 2-3 camere în Dorohoi
Caut să închiriez apartament sau casă cu 2-3 camere în Dorohoi, pe o perioadă de aproximativ ...

Caut doamnă pentru menaj

Caut doamnă pentru menaj
Caut o doamnă care să se ocupe cu menajul in apartamentului mamei mele. Mama mea a suferit un AVC, ...

Vând combină frigoriică

Vând combină frigoriică
Vand Combina frigorifica marca Artic stare functionare. Relatii la telefon 0745 058 663

Sincere condoleanțe!

Sincere condoleanțe!
Colegii, doamna învățătoare și colectivul de părinți al clasei a IV-a A de la Școala Gimnazială ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro