Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Vreme răcoroasă și multe ploi

Cea de a doua jumatate a lunii mai va fi marcata de o vreme racoroasa, bogata in ploi. Potrivit prognozei pe doua saptamani, emisa de Administratia Nationala de Meteorologie, in prima parte a intervalului maximele vor oscila in jurul valorii de 18 grade, sub mediile climatologice, urmand ca temperaturile sa creasca abia dupa data de 19 mai.
 

MOLDOVA
Pana in jurul datei de 19 mai, temperaturile maxime se vor situa cu mult sub cele normale pentru aceasta data si vor fi in medie de 13-18 de grade. Apoi vor creste treptat apropiindu-se de cele normale, valorile medii fiind de 20-22 de grade.

Probabilitatea de aparitie a averselor va fi relativ ridicata pe tot parcursul intervalului, dar cu precadere in primele zile si in a doua saptamana de prognoza.

BANAT
In primele zile ale saptamanii vremea va fi racoroasa, cu o medie a temperaturilor maxime de 15...17 grade. Dar, incepand din data de 19 mai, vremea va intra intr-un proces de incalzire treptata, urmand a se inregistra maxime de 22-24 de grade.

Vor fi ploi, mai ales averse, indeosebi la inceputul primei saptamani si spre sfarsitul celei de-a doua.

CRISANA
In perioada 16-18 mai vremea va fi racoroasa, valorile medii ale temperaturilor maxime fiind de 14-17 grade iar ale celor minime de 5-7 grade. Din data de 19 mai si pana spre sfarsitul intervalului de prognoza, valorile de temperatura vor fi in crestere usoara si treptata. Maximele se vor situa intre 20 si 23 de grade iar minimele intre 8 si 10 grade.

Vor fi averse pe aproape intreg parcursul intervalului de prognoza.

TRANSILVANIA
La inceputul intervalului vremea va fi mult mai rece decat in mod normal, cu temperaturi maxime de 13-17 grade. Noaptea se vor inregistra 2-6 grade. Din data de 20 mai si pana spre sfarsitul celei de-a doua saptamani se incalzeste, astfel ca temperaturile vor ajunge ziua la 20-22 de grade iar noaptea la 5-9 grade.

Pe tot parcursul intervalului de prognoza, temporar, se vor semnala averse, posibil moderate cantitativ la inceput si din nou in cea de-a doua saptamana.

MARAMURES
In prima saptamana, pana spre mijlocul acesteia, vremea va fi mai rece decat este normal pentru aceasta perioada. Vor fi maxime de 13-15 grade si minime de 3-7 grade. Din data de 19 mai, vremea va intra intr-un proces de incalzire usoara si treptata. Astfel, in perioada 20- 26 mai, in medie, temperaturile maxime vor fi de 19-22 de grade iar cele minime de 7-10 grade.

Temporar, pe tot parcursul intervalului de prognoza, vor fi averse, in general slabe cantitativ.

DOBROGEA
In primele patru zile ale intervalului de prognoza vremea va fi racoroasa, pentru ca mai apoi valorile termice sa marcheze o crestere usoara si treptata. In cea de-a doua saptamana regimul termic nu va mai suferi variatii semnificative. Astfel, mediile temperaturilor maxime se vor situa intre 17 si 22 de grade, iar cele minime intre 9 si 13 grade.

Aversele se vor semnala local si cu o probabilitate mai mare la inceputul intervalului si dupa data de 24 mai.

MUNTENIA
Intervalul de prognoza va debuta cu o vreme racoroasa pentru aceasta perioada din an. Astfel, se va inregistra o medie regionala a temperaturilor maxime de 18 grade si de 7 grade a celor minime.

In intervalul 19 - 22 mai valorile termice vor creste usor si treptat, in medie pana in jurul a 24 de grade ziua si 11-12 grade, noaptea. Ulterior, regimul termic se va mentine relativ constant in jurul acestor valori, ce se incadreaza in limitele normale ale perioadei.

Aversele, posibile in fiecare zi a intervalului de prognoza, se vor semnala pe arii mai extinse pe 16 mai, cand se vor inregistra si cantitati de apa mai importante, dar si in intervalul 24 -29 mai.

OLTENIA
In primele zile vremea va fi racoroasa, cu o medie a maximelor termice de 16-18 grade si de aproximativ 6 grade a celor minime. Apoi, temperatura aerului va creste usor si treptat. Cea de-a doua saptamana va debuta cu temperaturi maxime, in medie, de 14 grade si minime de 11 grade, iar pana la sfarsitul intervalului de prognoza nu vor mai fi variatii semmnificative.

Probabilitatea de aparitie a averselor va fi mai mare la inceputul si sfarsitul intervalului de referinta. In rest, acestea vor fi sporadice si slabe cantitativ.

LA MUNTE
Primele patru zile ale intervalului vor fi caracterizate de o vreme rece, cu o medie de 6 grade a temperaturilor maxime si in jur de -1 grad a celor minime. Apoi se incalzeste, astfel ca in cea de-a doua saptamana regimul termic se va incadra in limitele normale ale perioadei si va fi relativ constant, cu maxime, in medie, de 13 grade si minime in jur de 5 grade.

Probabilitatea de aparitie a precipitatiilor va fi ridicata pe tot parcursul intervalului de prognoza, iar in primele zile acestea vor fi si sub forma de lapovita si ninsoare. Local si temporar se vor inregistra cantitati de apa mai importante.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Vreme răcoroasă și multe ploi
DorohoiNews.ro, 17-05-2016

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi angajează paznic

Texty Garments Dorohoi angajează paznic
SC TEXTY GARMENTS DOROHOI angajeaza paznic (cu atestat)! Mai multe detalii la nr de telefon 0743754299 

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști
Societate comercială cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști pentru TIR cu benă ...

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și un muncitor necalificat

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și un muncitor necalificat
Societate comercială din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și un muncitor ...

Sincere condoleanțe pentru pierderea MAMEI

Sincere condoleanțe pentru pierderea MAMEI
Suntem alături de colegul nostru, Cernușcă Ruben-Beniamin, la trecerea în nefiinţă a mamei ...

Ofer spre închiriere apartament cu două camere

Ofer spre închiriere apartament cu două camere
Dau spre închiriere, apartament cu 2 camere, 47 mp, situat în Calea Plevnei, etaj 3, mobilat ...

Închiriez apartament 2 camere, Dorohoi in zona Școlii nr. 8

Închiriez apartament 2 camere, Dorohoi in zona Școlii nr. 8
Apartamentul spre închiriere este mobilat complet, cu două camere, decomandat. Este în apropiere ...

SC Splendid SRL angajează bucătar

SC Splendid SRL angajează bucătar
SC Splendid SRL angajează bucătar. Cerem și oferin serioziate. Relații le telefon: 0747771381

SC angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII și SERVICII FUNERARE

SC angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII și SERVICII FUNERARE
SC BENCHEA AGROFERM SRL angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII ...

Caut loc de muncă în Dorohoi sau împrejurimi

Caut loc de muncă în Dorohoi sau împrejurimi
caut loc de munca in dorhoi sa imprejurimi,detin permis categoria b,sunt o persoana muncitoare.telefon: ...

SPICUL 2 SRL Dorohoi solicită revizuirea autorizației de mediu pentru obiectivul: FABRICA DE PROCESARE LAPTE „DOROLACT” ...

SPICUL 2 SRL Dorohoi solicită revizuirea autorizației de mediu pentru obiectivul: FABRICA DE PROCESARE LAPTE „DOROLACT” Șendriceni
SC „SPICUL 2 SRL” Dorohoi, str. B-dul Victoriei, nr.39, jud.Botosani, solicita revizuirea ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro