Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

3

Ministerul Educației introduce două ore obligatorii de pregătire remedială pe săptămână pentru cadrele didactice din învățământul primar, începând cu anul școlar 2025-2026, prin Legea nr. 141/2025 („Legea Bolojan”). Măsura, prima modificare semnificativă a normei didactice din 1995, a stârnit controverse în rândul profesorilor, în lipsa unor studii publice care să susțină decizia.

O schimbare majoră în programul cadrelor didactice
Ministerul Educației a anunțat o schimbare importantă în organizarea orelor pentru învățământul primar: începând cu anul școlar 2025-2026, cadrele didactice vor fi obligate să acorde două ore pe săptămână de pregătire suplimentară gratuită pentru elevi.

Măsura este prevăzută de Legea nr. 141/2025, denumită „Legea Bolojan”, și reprezintă prima modificare semnificativă a normei didactice din 1995.

„în atribuțiile postului didactic de învățător/institutor/profesor pentru învățământul primar se includ obligatoriu 2 ore/săptămână de pregătire remedială”.

Extinderea normei didactice
Practic, norma cadrelor didactice din primar, stabilită inițial la 18 ore pe săptămână, va fi majorată cu două ore dedicate remedierii dificultăților de învățare ale elevilor. Ministerul Educației precizează că aceste ore sunt obligatorii, iar responsabilitatea acordării lor intră oficial în fișa postului învățătorilor și profesorilor de școală primară.

Decizia a stârnit deja reacții mixte în mediul educațional, mai ales din cauza lipsei unei evaluări publice care să susțină necesitatea acestei modificări. Edupedu.ro semnalează că analiza solicitată Institutului de Științe ale Educației a fost, de fapt, cenzurată, invocându-se nevoia unui „peer review”, după ce datele obținute contraziceau argumentele oficiale prezentate de ministrul Daniel David.

O povară suplimentară pentru cadrele didactice
Criticii măsurii subliniază că modificarea, deși aparent benefică pentru elevi, introduce o povară suplimentară pentru cadrele didactice, fără a oferi claritate asupra resurselor necesare sau impactului pe termen lung asupra programului școlar.

Pe de altă parte, susținătorii argumentează că orele remediale vor sprijini elevii cu dificultăți și vor reduce decalajele de învățare în primar.

Meditațiile, moneda de schimb pentru liceele de top din România
Pentru mulți elevi români, drumul către liceele de elită trece prin sălile de meditații, unde orele suplimentare costă sute de lei și cer sacrificiu financiar și temporal din partea părinților. Paul Angheloiu a reușit să prindă un loc la liceul de informatică din Cluj-Napoca după doi ani de pregătire intensivă, plătită „din greu”.

 „Între 150 – 200 de lei ședința. O sumă destul de consistentă, se adună în timp.”, spune tatăl acestuia.

Oficial, doar o mică parte din această industrie este raportată și impozitată. Ultimele date ANAF arată că peste 12.000 de profesori și-au declarat veniturile din meditații, în valoare totală de peste 319 milioane de lei, cele mai mari sume înregistrându-se în București, Cluj și Brașov.

Specialiștii estimează însă că piața reală este cel puțin dublă, ajungând la aproximativ 750 de milioane de lei anual.

Unii profesori au ales să își organizeze activitatea ca pe o afacere, pentru a oferi profesionalism și încredere părinților. Diana Bondar, din Oradea, predă istorie și geografie prin intermediul unui SRL.

Alți dascăli preferă PFA-uri sau centre specializate, unde plata se face prin factură lunară.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

3
DorohoiNews.ro, 14-08-2025

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Judecatorul întreabă martorul la proces:
- La ce distanță v-ați aflat de locul accidentului?
- La 6 metri și 75 de centimetri.
- Si cum de știți așa de exact?
- Când am văzut accidentul, mi-am dat seama pe loc că voi fi intrebat la proces de vreun tâmpit și am măsurat...



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează mecanici agricoli cu experiență

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează mecanici agricoli cu experiență
Societate cu profil agricol din Dorohoi angajează mecanici agricoli cu experiență. Se oferă salariu ...

SC angajează Responsabil Facturare / Gestionar Depozit

SC angajează Responsabil Facturare / Gestionar Depozit
Societate comercială angajează Responsabil Facturare / Gestionar Depozit, în vederea completării ...

Închiriez apartament cu 1 camera în Dorohoi

Închiriez apartament cu 1 camera în Dorohoi
Închiriez apartament cu 1 camera în Dorohoi, B.dul Victoriei 40 lângă Stomatologie, ...

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere
Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere în Dorohoi, B-dul Victoriei Nr. 11 Bl. F1, parter, ...

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!
Cu profundă tristețe și regret, întregul colectiv al SC CONTED SA Dorohoi își exprimă ...

Colectivul Școlii „Spiru Haret” Dorohoi deplânge dispariția prematură a colegului, prof Marcel Angheluș

Colectivul Școlii „Spiru Haret” Dorohoi deplânge dispariția prematură a colegului, prof Marcel Angheluș
Cu adâncă durere și regret profund, colectivul Școlii Gimnaziale „Spiru Haret” Dorohoi ...

La plecarea dintre noi...

La plecarea dintre noi...
...Clopotele bat a durere și cuvintele sunt înecate în lacrimi amare!  Rămâne ...

Colectivul Liceului „Regina Maria” Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!

Colectivul Liceului „Regina Maria” Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!
Colectivul Liceului „Regina Maria” Dorohoi este alături de doamna laborantă, Daniela Angheluș, ...

Sincere condoleanțe!

Sincere condoleanțe!
Suntem alături de Daniela și Cristi la pierderea prematură și fulgerătoare a soțului, respectiv ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro